تبلیغات

لینک باکس تبلیغاتی

تبلیغات

تبلیغات

سيستم‌هاي هشداردهنده در تحليل‌گرهاي هماتولوژي

923 بازدید

سيستم‌هاي هشداردهنده در تحليل‌گرهاي هماتولوژي

تحليل‌گرهاي هماتولوژي كه هم‌اكنون در آزمايشگاه‌هاي تشخيص طبي به‌كار گرفته مي‌شود و تنوع آنها متجاوز از 40 گونه مختلف است، توانايي سنجش‌هاي مختلف و از جمله شمارش افتراقي لكوسيت‌ها را داراست. با وجود آنكه اندازه‌گيري‌هاي كمي انجام شده توسط اين دستگاه‌ها عموماً صحيح و دقيق است، اندازه‌گيري‌هاي كيفي (مورفولوژيك) آنها ممكن است از دستگاهي به دستگاه ديگر متفاوت باشد.

اين دستگاه‌ها توانايي ارزيابي سلول‌هاي غيرطبيعي خون را نداشته و لازم است به هنگام حضور اين سلول‌ها، نمونه‌ها به روش ميكروسكوپي بررسي شود. در حقيقت براي تحليل‌گرهاي هماتولوژي دو وظيفه اساسي را مي‌توان در نظر گرفت: نخست شمارش تام و افتراقي سلول‌هاي خوني (بررسي كمي و كيفي نمونه‌ها)، در نمونه‌هايي كه مشكل پاتولوژيك خاصي ندارد. دومين وظيفه اين دستگاه‌ها آگاه كردن شخص اپراتور نسبت به نمونه‌هايي كه داراي مشكل پاتولوژيك خاصي است به‌طوري كه ارزيابي آنها از طريق معيارهاي تعيين شده جهت تحليل‌گر امكان‌پذير نيست. اين امر از طريق اعلام يك‌سري علايم هشداردهنده يا Flagها در برگه پاسخ بيماران انجام مي‌گيرد.


ادامه مطلب
0 نظر
30 فروردین 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

آنالايزرهای بيوشيمی ۲

812 بازدید

آنالايزرهاي بيوشيمي قلب تپنده آزمايشگاه
آنالايزرهای بيوشيمی ۲

امروزه تنوع دستگاه هاي اتو آنالايزر بيوشيمي، انتخاب آنها را براي مصرف كننده مشكل کرده است و از آنجا كه استفاده بهينه از تجهيزات در آزمايشگاه هاي تشخيص طبي، از اهميت ويژه اي برخوردار بوده و گاهی مشاهده مي شود كه دستگاه هايي خريداري مي شوند كه به اندازه ظرفيت آنها استفاده نمي شوند يا امكان استفاده از آنها در كشوري نظير ايران پرهزينه بوده و مقرون به صرفه نيست، لذا نكته حائز اهميتي كه بايد در نظر گرفته شود اين است كه دستگاه انتخابي بايد براي برآورده كردن نيازهاي كيفي و كمي يك آزمايشگاه مناسب بوده و حداقل هزينه مصرفي را داشته باشد.

مهارت کارکنان، تجربه آنها، تعداد و تنوع تست هاي روزانه،  خدمات پس از فروش توسط شركت سازنده و فروشنده از جمله فاكتورهاي ضروري در انتخاب يك دستگاه اتو آنالايزر بيوشيمي مناسب، هستند.


ادامه مطلب
0 نظر
27 فروردین 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

آنالایزرهای بیوشیمی ۱

827 بازدید

آنالايزرهاي بيوشيمي قلب تپنده آزمايشگاه

آنالایزرهای بیوشیمی ۱

 امروزه استفاده از دستگاه هاي اتوماتيك و روش هاي مربوط به آن براي رسيدن به كيفيت مورد نظر در سطح بالا ضروري است. به بيان ديگر، اتوماسيون براي تبديل يك آزمايشگاه كوچك به آزمايشگاه بزرگ و مدرن با كيفيت مطلوب، امري اجتناب ناپذير است. اين امر از سال 1950 با افزايش تقاضاي تست هاي متنوع آزمايشگاهي شروع شد. سپس با پيشرفت تكنيك ها و ابزارهاي مختلف، آزمايشگاه ها توانستند حجم كاري بيشتر و متنوع تري را در زمان كوتاه تر و بدون نياز به افزايش پرسنل به انجام برسانند. امروزه ‏FDA، اتوماسيون را استفاده از سيستم هاي مكانيكي كنترل شونده به وسيله كامپيوتر تعريف مي کند. ‏
   اتوآنالايزرهاي بيوشيمي با هدف بالا بردن سرعت پاسخ دهي، بهبود كيفيت نتايج، كاهش مصرف ‏reagents‏ و نيز كاهش تعداد پرسنل در آزمايشگاه ها كاربرد فراوان دارد. در اين قسمت مروري كلي بر تقسيم بندي اتوآنالايزرها و روش هاي مختلف اندازه گيري در آنها خواهيم داشت.

آنالايزرهاي بيوشيميايي دستگاه هايي هستند كه غلظت متابوليت ها، الكتروليت ها، پروتئين‌ها و داروها را در سرم، پلاسما، ادرار و مايع مغزي- نخاعي ‏‎(CSF)‎‏ و ساير مايعات بدن با دقت و صحت بالا اندازه گيري مي كنند.


ادامه مطلب
0 نظر
24 فروردین 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

راز کروموزوم Y

1740 بازدید

راز کروموزوم Y

X شبیه به کروموزوم های دیگر است، ولی راز کروموزوم Y که سازنده جنس مذکر است، هنوز ناگشوده مانده است. کروموزوم های  Y، X زوجی عجیب را تشکیل میدهند.

کروموزوم هایی که در انسان جنسیت او را تعیین می کنند، یعنی X و Y یک جفت کروموزوم عجیب هستند.22 جفت کروموزوم دیگری که در سلولهای ما وجود دارند دارای الگو و شکل شبیه به هم اند. مثل شمعدانی هایی دو قلو! یکی از این جفت کروموزوم های بدن ما از پدر و دیگری از مادر به ارث میرسد. اما هر دو اندازه و ژنهای یکسانی دارند (ژن ها واحدهای DNA برای ساخت پروتئین هستند که بیشتر کارهای بدن را انجام میدهند.) در کوسه ماهی ها کروموزوم Y خیلی از X کوچکتر است. از 2000 تا 3000 ژنی که روی X   قرار گرفته اند چیزی بیشتر از چند ژن مشابه ژنهای Y نیست. تعدادی از ژنهای Y،هم آللی بر روی X ندارند. کروموزوم  Y با قطعات DNAی بی معنی و اضافی (Junk DNA) زیادی که دارد قسمت قسمت شده است.


ادامه مطلب
0 نظر
21 فروردین 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

باكتري اشريشياكولي

دسته بندی: میکروبیولوژی،
927 بازدید

باكتري اشريشياكولي Escherichia Coli Bacterium

 

 

 اين باكتري در داخل و خارج از دستگاه گوارش بيماري ايجاد مي كند كه جزوه باسيلهاي گرم منفي روده اي مي باشد.


ادامه مطلب
0 نظر
18 فروردین 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

شبيه سازی انسان و اصلاح ژنتيكی

1456 بازدید

شبيه سازی انسان و اصلاح ژنتيكی

كلونيگ ( شبيه سازی ) به معنی توليد مثل به روش غير جنسی از افراد انتخاب شده به گونه ای است كه نسل ايجاد شده از آنها از نظر محتوای ژنتيكی همتای والد خود باشد. در واقع كاملاً شبيه همتای خود است. اساس كلونينگ، انتقال هسته سلول پيكری يا بنيادی به تخمك بدون هسته است.

فرآيند انتقال هسته شامل دو قسمت است: 1- خروج هسته از تخمك 2- جايگزين كردن آن به وسيله سلول دهنده. اين تكنيك برای اولين بار سال 1938 ميلادی بوسيله، هانس اسپمن كه بابستن رشته ای مو به دور سلول تخم بارور شده سمندر، آن را به دو قسمت، يكی شامل هسته و ديگر شامل سيتوپلاسم تقسيم كرد، انجام شد و پس از آنكه بخش بدون هسته ( سيتوپلاسم) 4بار تقسيم شده جنين 16 سلول را ايجاد كرد. اسپمن حلقه مويی را باز كرده و به اين ترتيب هسته مجدد به داخل سيتوپلاسم بازگشت، تقسيم سلولی مجدد آغاز شد و اين بار بابستن مجدد حلقه مويی، جنين ايجاد شده به 2 جنين تقسيم شد. نتيجه نهايی، ايجاد سمندرهای دو قلوی همسان بودند. 14 سال بعد در سال 1952، توماس كينگ و بريجز موفق شدند از گونه قورباغه آمريكايی، براي انجام فرآيند خروج هسته استفاده كنند.

سال 1962 جان گردون توانست گونه ای ديگر از قورباغه را با استفاده از هسته سلول كاملاً تمايز يافته روده شبيه سازی كند. اصطلاح كلون در سال 1963 بوسيله هالدانس وارد فرهنگ لغات زيست شناسی شد. مشكلات بسياری در راه كلونينگ پستانداران وجود داشت تا آن كه محققان اسكاتلندی توانستند گوسفند كلون شده بنام دالی (Dolly) را توليد كنند.


ادامه مطلب
0 نظر
15 فروردین 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

ساختار دستگاه دياليز تك سوزنی و دوسوزنی

دسته بندی: تجهیزات پزشکی،
969 بازدید

ساختار دستگاه دياليز تك سوزنی و دوسوزنی

 هر گاه كليه ها نتوانند حجم كافي ادرار توليد كنند محصولات متابوليسم و مقادير اضافي نمك‌هاي معدني و آب در بدن  محبوس  شوند،در اين حال بايد مقدار ورودي آب و نمك‌هاي معدني را به همان ميزاني كه از راه تعريق و مدفوع دفع مي شوند محدود كرد.‌در اين گونه  موارد رژيمي شامل كربوهيدرات و چربي به كار مي‌رود. محتواي پروتئين رژيم بايستي به حداقل ممكن كاهش داده شود. منظور از اين امر جلوگيري از اسيدمي ناشي از تجمع اسيد سولفوريك در بدن در نتيجه اسيدهاي آمينه گوگرد دار اضافي از قبيل متيونين و سيستئين و همچنين  جلوگيري از تجمع اوره ناشي از تجزيه اسيدهاي آمينه اضافي است. معمولا غلظت اوره خون اندازه گيري مي‌شود و اين غلظت در نارسايي كليه از حد طبيعي 30 ميلي گرم اوره در 100 سانتي متر مكعب خون به  150 ميلي گرم اوره در 100 سانتي متر مكعب خون يا بيشتر مي رسد. هر گونه تغييري در تعادل اسيدي- بازي كه نشانه آن تغيير‌PH‌  خون و غلظت بي‌كربناب است بايستي بلافاصله تصحييح شود.‌ 


ادامه مطلب
0 نظر
12 فروردین 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

آشنایی با میکروسکوپ

2931 بازدید

آشنایی با میکروسکوپ

اختراع ميكروسكوپ تحول بزرگی در علم زيست شناسی بوجود آورد. با به كارگيری اين ابزار قوی, بشر توانست ذراتی را كه با چشم ديده نمی شوند مشاهده كند: يك سلول جانوری را در نظر بگيريد كه قطر متوسط آن بين ۱۰تا۲۰ است این سلول ۵۰بار کوچکتر ازریزترین جسم قابل روئیت با چشم غیر مسلح است بنابراین تنها با اختراع میکروسوپ نوری بود که آدمی توانست سلول را ببیند.

بعد از گذشت چند قرن, ميكروسكوپ همچنان نقش مهمی در پژوهش های زيستی ايفا می كند و در سالهای اخير تحولات شگرفی در بهبود كيفيت آن صورت گرفته است. يكی از عمده ترين پيشرفتها در ساخت ميكروسكوپ, اختراع نوع الكترونی آن در دهه 1940 بود كه امكان مشاهده ذرات و اندامكهای درون سلولی را بهتر از گذشته فراهم كرد. در ضمن بايد تاكيد شود كه امروزه ميكروسكوپ نه تنها جهت بررسی شكل و ساختار نمونه های زيستی مورد استفاده قرار می گيرد, بلكه براي تعيين ارتباط بين ساختارهای تشكيل دهنده سلول و فعاليتهای گوناگون آنها نيز نقش به سزايی ايفا می كند. انواع ميكروسكوپها شامل موارد زير می باشد:

1- ميكروسكوپ زمينه روشن  2- ميكروسكوپ فلور سنت 3- ميكروسكوپ اختلاف فاز 4- ميكروسكوپ تداخلی  5- ميكروسكوپ زمينه سياه 6- ميكروسكوپ الكترونی گذاره 7- ميكروسكوپ الكترونی نگاره 8- ميكروسكوپ STM

اكنون به بررسی مختصرميكروسكوپها می پردازيم.


ادامه مطلب
1 نظر
9 فروردین 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تاریخچه میکروسکوپ-۲

1025 بازدید

                         تاریخچه میکروسکوپ-۲


 

 

دید کلی

انسان از ابتدای تاریخ ، روشهای بزرگ نشان دادن اشیا را برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آنها مورد بررسی قرار داد، اما در این راه پیشرفت زیادی نداشت. تا اینکه بعضی از شیشه های دوربین را کشف کرد و به مدد آنها توانست اشیا کوچک را بزرگ کند و به مطالعه آنها بپردازد. متجاوز از دو هزار سال قبل رومیها دریافتند که شیشه مدور می تواند اشعه خورشید را در یک نقطه متمرکز سازد. اما تا سال 1500 میلادی ، که مردم از قدرت بزرگنمایی دوربین آگاه شدند و آن را برای مطالعه گیاهان و حیوانات بکار بردند، از این پدیده استفاده نشد.


ادامه مطلب
0 نظر
6 فروردین 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تاریخچه ميكروسكوپ-۱

1656 بازدید

تاریخچه ميكروسكوپ-۱

در روزگاران قديم, كوچكترين موجودات زنده ای كه مردم می شناختند آنهايی بودند كه به زحمت با چشم ديده می شوند. ولی آيا ممكن بود موجوداتی هم باشند كه با چشم ديده نشوند؟ اگر با چشم ديده نمی شدند، با چه وسيله ای ممكن بود آنها را ديد. البته در آن زمانم مردم به وسايلی می توانستند كاری كنند كه چيزهای خيلی كوچك بزرگتر از آنچه بودند نشان داده شوند. مثلاً بعضی از مردم متوجه شده بودند كه اگر از ميان شيشه ای كه سطح آن منحنی باشد به چيزهای خيلی كوچك نگاه كنند, آنها بزرگتر از آنچه هستند به نظر می آيند.

با اين همه, فقط در حدود سال 1650 ميلادی بود كه دانشمندان با اين شيشه های منحنی به چيزهای خيلی كوچك نگاه كردند و به دقت به بررسی آنها پرداختند . اسم اين شيشه ها را, كه سطح منحنی داشتند, عدسی گذاشتند, زير اشكال آنها مثل شكل دانه های عدس بود. معمولاً برای اينكه به چيزهای بسيار كوچك نگاه كنند, بيش از يك عدسی به كار می بردند. عدسی ها را در دو انتهای يك لوله فلزی جا می دادند.

آنهارا طوری بر جا می دادند كه چيزهای بسيار كوچك بهتر ديده شوند. اسم اين لوله را, با عدسی هايی كه درون آن بود, ميكروسكوپ گذاشتند.


ادامه مطلب
0 نظر
3 فروردین 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تبلیغات