تبلیغات

لینک باکس تبلیغاتی

تبلیغات

تبلیغات

فيزيوتراپی؛ اصول و كاربردها

دسته بندی: فیزیوتراپی،
1105 بازدید

      فيزيوتراپی؛ اصول و كاربردها 

   فيزيوتراپی

فيزيوتراپي، درماني غير دارويي است. اين روش درماني در بسياري از مشكلات جسماني كاربرد فراوان دارد. ازجمله موارد كاربرد اين روش مي توان به فيزيوتراپي پس از جراحي قلب، ارتوپدي، جراحي زنان و زايمان، جراحي هاي مغز و اعصاب، بيماري هاي مغز و اعصاب، پوست، كودكان معلول و... اشاره كرد. در فيزيوتراپي هدف بالا بردن عملكرد جسماني است. فيزيوتراپيست در اين رشته به عنوان درمانگر شناخته مي شود. دانش فيريوتراپيست براساس شناخت آناتومي بدن و فيزيولوژي حركت است. فيزيوتراپي به عنوان يك رشته باليني كه با استفاده از امكاناتي مانند مداليته‌ها ، درمان‌هاي دستي   تمرينات بدني گروه‌هاي گوناگون بيماري و ناتواني‌ها را درمان مي‌كند. اين رشته همچنين با شناسايي گروه‌هاي خاص افراد اقدام به پيشگيري از بيماري‌ها و غربال‌گري ناتواني‌ها مي كند.

فيزيوتراپي به شناسايي و افزايش پتانسيل‌هاي حركتي براي بهبود، پيشگيري ، درمان و ناتواني، مي‌پردازد. فيزيوتراپي شامل اثرات متقابل فيزيوتراپيست، بيمار و خانواده آن‌هـا يا ساير افرادي است كه از بيمار مراقبت مي‌كنند، بر يكديگر است، تا بتوانند پتانسيل‌هاي حركتي بيمار را ارزيابي كرده و در ايجاد اهداف مورد نظر با استفاده از دانش و مهارت‌هاي ممتاز فيزيوتراپيست به توافق برسند.
ديدگاه منحصر به فرد فيزيوتراپيست از بدن و نيازها و پتانسيل‌هاي حركتي آن براي رسيدن به تشخيص و استراتژي درماني نقش اساسي دارد و تثبيت كننده هر موقعيتي است كه در آن خدمات ارايه مي‌شود. اين شرايط با توجه به هدف فيزيوتراپي در بهبود سلامت، پيشگيري، درمان و بازتواني، متغير است.
فيزيوتراپي داراي دوره‌هاي تخصصي خاص خود است. مهم ‌ترين آن‌ها  عبارتند از : طب سوزني، كودكان، بهداشت زنان، ارتوپدي،  سالمندي، نورولوژي، طب ورزش.


ادامه مطلب
0 نظر
28 اسفند 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

سيستم اطلاعات آزمايشگاه

605 بازدید

سيستم اطلاعات آزمايشگاه

(Laboratory information system) 

سيستم اطلاعات آزمايشگاه يا LIS مجموعه‌اي از نرم افزارها است كه اطلاعات توليد شده توسط فرايندهاي آزمايشگاه پزشكي را دريافت، پردازش و ذخيره مي كند. اين سيستم اغلب بايد بتواند با دستگاه ها و سيستم هاي اطلاعاتي ديگر مانند سيستم هاي اطلاعات بيمارستان (HIS) ارتباط برقرار كند. انتخاب فروشنده براي خريد LIS،‌ يك موضوع مهم است و  به طور معمول نياز به چند ماه تحقيق دارد. نصب سيستم نيز بسته به پيچيدگي سازمان دهي از چند روز تا چند ماه وقت مي گيرد. تنوع سيستم هاي LIS به اندازه  تنوع كارهاي آزمايشگاهي است. برخي از فروشندگان سرويس كامل و جامعي كه قادر به برآورده كردن نيازهاي مختلف آزمايشگاه بيمارستان است، ارائه مي كنند اما برخي از آن‌ها، مدول‌هاي تخصصي ارائه مي دهند. تخصص‌هاي آزمايشگاهي كه توسط LIS پشتيباني مي شوند شامل هماتولوژي، شيمي، ايمونولوژي، بانك خون، پاتولوژي جراحي، پاتولوژي آناتوميكي و ميكروبيولوژي است. 


ادامه مطلب
0 نظر
21 اسفند 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

نور درمانی؛ بيوپترون

دسته بندی: تجهیزات پزشکی،
633 بازدید

 نور درمانی؛ بيوپترون       

نور شكلي از انرژي است كه خاصيت موج مانند دارد. تفاوت ميان انواع رنگ هاي نور از طريق طول موج‌هايشان مشخص مي شود. از زمان‌هاي باستان نور به عنوان شيوه اي درماني مورد استفاده قرار گرفته است .به عنوان مثال از نور قرمز براي درمان بيماري سرخك استفاده مي شد.رنگ درماني از همان ابتدا مورد توجه بسياري از كشور ها ازجمله ايران بوده است و هم اكنون دانشمندان به درك بهتري از اجزا و طبيعت نور براي استفاده در درمان بيماري ها رسيده اند. اين مسئله منجر به پيشرفت دستگاه نوري براي توليد انواع مختلف از پرتوهاي مفيد در پزشكي مثل دستگاه  (BIOPTRON (BLT شده است. 


ادامه مطلب
0 نظر
14 اسفند 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

در يخچال‌های آزمايشگاه چه می گذرد!

537 بازدید

در يخچال‌های آزمايشگاه چه می گذرد!

در علوم آزمايشگاهي استفاده از يخچال ها و فريزر ها از اهميت بسياري برخوردار است. چرا كه نگهداري اغلب فراورده هاي زيستي و همچنين اكثر داروها، مواد شيميايي و آزمايشگاهي نياز به خنك سازي  دارد. در ذخيره سازي اين مواد در يخچال مشكلات متعددي  وجود دارد. وجود آلودگي‌هاي بيولوژيك، انتشار سموم زيستي، باكتري ها در فراورده هاي خوني از يك سو و خطرهاي شيميايي اعم از آتش و انفجار و سموم شيميايي از سوي ديگر، مواردي است كه كاربر آزمايشگاه با آن سرو كار دارد.
جدار داخلي اكثر يخچال هاي آزمايشگاهي از ورق استيل ضد زنگ ساخته شده اند. زيرا اين ماده در برابر خوردگي و زنگ زدگي مقاومت بالايي دارد همچنين از مقاومت حرارتي پاييني برخوردار است. ضمنا به علت داشتن سطحي صيقلي، نظافت آن نيز بسيار راحت است. يخچال‌هاي آزمايشگاهي بايد داراي طبقات متعدد با ابعاد گوناگون باشد، ضمنا اين طبقات بايد داراي استحكام قابل قبولي باشند تا مانع از واژگوني ظروف شود. كنترل دما در يخچال هاي امروزي به صورت ديجيتال انجام مي‌شود، يخچال‌هاي آزمايشگاهي اغلب داراي مانيتورهايي هستند كه دما را به صورت آنلاين نشان داده و در برخي قابليت مانيتورينگ دما تا 96 ساعت قبل نيز وجود دارد تا در صورت بروز مشكل قابل استناد باشد. حتي در نمونه‌هايي از يخچال فريزرهاي آزمايشگاهي، قابليت اتصال دستگاه از طريق پورت  485 RSبه كامپيوتر وجود دارد. علاوه بر اين، اين سيستم ها مجهز به سيستم آلارم هستند، تا مواردي از قبيل بالا يا پايين بودن دما و باز بودن در را هشدار دهد. اين يخچال ها به علت پيشگيري از موارد ناشي از قطعي برق، اكثرا باتري دارند. 


ادامه مطلب
0 نظر
7 اسفند 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تبلیغات