تبلیغات

لینک باکس تبلیغاتی

تبلیغات

تبلیغات

چرخ آزمايشگاه با سانتريفوژ مي چرخد.

730 بازدید

چرخ آزمايشگاه با سانتريفوژ مي چرخد

چنانچه ذرات در يك نمونه داراي جرم هاي متفاوتي باشند،  مي توان بر اساس اختلاف جرم و تاثير نيروي ثقل،‌ آنها را از يكديگر جدا كرد. براي تسريع اين عمل  از روشي به نام سانتريفوژ يا ميان گريزش  استفده مي شود. مبناي اصلي سانتريفوژ، اصل گريز از مركز است كه يكي از اصول فيزيك دوران محسوب مي شود. در حقيقت سانتريفوژ توسط نيروي گريز از مركز، ذرات سوسپانسيون را ازمايع جدا مي كند.

همچنين مي تواند باعث تفكيك دو مايع با تراكم متفاوت شود كه اين مايعات  مي توانند مايعات بدن باشند (مانند خون، سرم و ادرار) سانتريفوژ با ايجاد نيرويي چندين برابر  نيروي جاذبه، باعث افزايش سرعت طبيعي جدايي ذرات با تراكم متفاوت مي شود. دريك نگاه سانتريفوژ يك چرخنده فلزي است با حفره هايي كه در آن نمونه هاي مورد نظر قرارداده مي شود و داراي موتوري است كه با سرعت انتخاب شده و مي چرخد. سانتريفوژ ها به روش هاي مختلف تقسيم بندي مي شوند:

تقسيم بندي بر حسب سرعت چرخش شامل موارد زير است:

1- سانتريفوژ هاي با دور بالا

2- سانتريفوژ هاي با دور پايين

3- سانتريفوژ هاي اولترا


ادامه مطلب
0 نظر
30 اردیبهشت 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

بیوتکنولوژی پلیس قضایی - جنایی (انگشت نگاری DNA)

1095 بازدید

بیوتکنولوژی پلیس قضایی - جنایی

(انگشت نگاری  DNA)

ویژگی های همه موجودات زنده، از جمله انسان، بوسیله اطلاعات نهفته در DNA که از والدین به ارث میرسند مشخص میشود. مولکول DNA شبیه نردبانی است که بدور خود پیچیده و پایه های آن در همه افراد یکسان است ولی پله های این نردبان در افراد مختلف با هم تفاوت دارد. هر پله این نردبان از یک جفت باز آلی تشکیل شده که طرز قرار گرفتن آنها تعیین کننده نوع پروتئین است. درست مانند حروف الفبا که ترتیب قرار گرفتن آنها، کلمات و جملات مختلف را بوجود می آورد.

موجودات زنده متفاوت به نظر میرسند و یا ویژگی های متفاوت دارند. زیرا توالی DNAی آنها با یکدیگر فرق میکند. تفاوت موجودات زنده با هم هرچه بیشتر باشد، تفاوتهای توالی DNAی آنها بیشتر است. انگشت نگاری DNA روش بسیاری سریعی برای مقایسه توالی های DNAی هر دو موجود زنده است.

تنها یک دهم از یک درصد DNA در اشخاص مختلف با هم متفاوت است. برای تشخیص هویت افراد، دانشمندان جنایی در حدود 10 منطقه را که در اشخاص مختلف متفاوت است بررسی می کنند و از اطلاعات بدست آمده برای تهیه نقشه ای از DNA که انگشت نگاری DNA یا پروفابل DNA نامیده میشود استفاده می کنند. پس مانند انگشت نگاری که به وسیله کاراگاهان و پلیس جنایی در طی دهه 1930 مورد استفاده قرار گرفت، هر یک از افراد بشر دارای یک اثر DNAی منحصر به فرد است. انگشت نگاری DNA بر خلاف انگشت نگاری رایج که حاصل از اثر شیارهای موجود روی انگشتان دست است و بوسیله عمل جراحی میتواند تغییر یابد، برای هر سلول بافت و اندام یک فرد یکسانی است. این اثر بوسیله عمل جراحی هم تغییر پذیر نیست. لذا انگشت نگاری DNA وسیله تشخیص مناسبی برای شناسایی افراد مختلف است، این تکنولوژی به قدری توانمند است که مثلا حتی لکه خونی از آبراهام لینکلن میتواند برای وجود نوعی نقص ژنتیکی نظیر (سندرم مارفان) مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد.


ادامه مطلب
0 نظر
27 اردیبهشت 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

پروژه ژنوم انسان

928 بازدید

پروژه ژنوم انسان

ژنوم چیست؟

همه جانداران دارای ماده ای شیمیایی بنام  DNA هستند که حا وی اطلاعات لازم برای ساختن و تولید مثل آنهاست. یک ژنوم همه  DNA یک ارگانیسم، شامل ژنهای آنهاست. ژنها اطلاعات لازم برای ساختن پروتئینهای مورد نیازهمه جانداران را با خود حمل می کنند. این پروتئینها مشخص می کنند که یک ارگانیسم چه ویژگیهایی باید چه شکلی باشد یا سیستم بدنی آن باید چگونه عمل کند (مثلا سوخت و ساز غذا را چگونه انجام دهد یا در برابر بیماریها چگونه پایداری کند).

 DNA دارای چهار واحد ساختاری شیمیایی مختلف است که باز نامیده می شوند. این بازها به نام های آدنین (A) ، تیمین (T) ، سیتوزین (C) و گوانین (G) خوانده می شود. ترتیب قرار گرفتن Aها ، Tها ،Gها و Cها  بسیار مهم و مشخص کننده تنوع حیات است. همه موجودات زنده چه انسان و چه موجودات دیگر مانند قارچ، برنج یا مگس سرکه ژنوم ویژه خود را دارند. چون همه موجودات زنده بدلیل شباهت هایی که در توالی DNA  آنها وجود دارند بهم وابسته اند، بنابراین اطلاعات بدست آمده از ژنوم موجوداتی غیرازانسان، اغلب به دانش جدیدی درباره زیست شناسی انسان نیزمی انجامد.


ادامه مطلب
0 نظر
24 اردیبهشت 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

اولین جنین همانند سازی شده انسان

592 بازدید

اولین جنین همانند سازی شده انسان

اکنون شکل ابتدایی همانند سازی جنین و جنین تولید شده از تخمک در فرایند موسوم به بکرزایی، همانندسازی برای مقاصد درمانی را در دسترس پژوهشگران قرار داده است.

با اینکه سلولها به صورت نقطه های بسیار ریزی به نظر می رسند، اما وجود آنها نوید دهنده بود. پس از ماهها تلاش در سیزدهم اکتبر 2001 وارد آزمایشگاه پیشرفته تکنولوژی سلولی شدیم تا از طریق میکروسکوپ شاهد حاصل تلاش گروه پژوهش باشیم. در زیر میکروسکوپ، گویهای کوچک سلول های زنده که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نبودند، دیده می شدند. اولین جنین انسانی با استفاده از تکنیک پیوند هسته یا به عبارت دیگر همانندسازی (Cloning) تولید شد و متاسفانه فقط یک جنین تا مرحله تقسیم 6 سلولی پیش رفته و در همان جا متوقف گردید. اما دانشمندان در آزمایش دیگری با برانگیختن تخمکهای انسانی (بدون وجود اسپرم) موفق به همانندسازی به شیوه بکرزایی شده بودند. امیدواریم با این دستاورد بتوانیم به همانندسازی درمانی نزدیکتر شویم. همانندسازی درمانی با همانندسازی تولیدمثلی تفاوت دارد. برای مثال در همانند سازی درمانی از ماده ژنتیکی سلولهای خود بیمار جهت تولید جزایر لوزالمعده برای درمان دیابت یا تولید سلولهای عصبی برای ترمیم رشته های نخاعی استفاده می شود ولی در همانندسازی تولید مثلی جنین همانندسازی شده را به رحم یک زن انتقال می دهند تا نوزادی به دنیا آورد. ما معتقدیم که همانندسازی تولید مثلی هم برای مادر و هم برای جنین بطور بالقوه مخاطره آمیز است و در حال حاضر قابل توجیه نمی باشد و تا زمانی که جنبه های اخلاقی و ایمنی آن ملحوظ نشده باشد، بهتر است متوقف گردد. البته توجیه دیگر طرفداران همانندسازی، کمک به والدینی است که از طریق شیوه های درمانی فعلی صاحب فرزند نمی شوند.


ادامه مطلب
0 نظر
21 اردیبهشت 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

بررسی مولکولی اختلال پوستی ویتیلیگو

908 بازدید

بررسی مولکولی اختلال پوستی ویتیلیگو

                                     پوست و اجزا تشکیل دهنده آن                                  

دراین مقاله ما به بررسی بیماری پوستی به نام ویتیلیگو می پردازیم. وسپس دلایل بروز آن و چگونگی تشخیص و درمان و برخورد با این بیماری را توضیح خواهیم داد. در ابتدا نیازمند دانستن توضیحاتی در مورد پوست و اجزا تشکیل دهنده آن می باشیم. پوست بدن انسان شامل سه لایه است که عبارتند از:

1- روپوست یا اپیدرم (خاجی ترین لایه پوست)

2- غشای میانی پوست یا درم

3- زیر پوست یا هایپودرم

ملانین در روپوست تولید می گردد. هرچه پوست تیره تر باشد این بدان معنی است که ملانین بیشتری در پوست وجود دارد. هنگامی که در معرض نور آفتاب قرار می گیریم، سلول های حاوی ملانین (ملانوسیت) میزان بیشتری ملانین جهت حفاظت پوست از نور فرابنفش خورشید نظیر UV و امواج دیگر، تولید می کنند.


ادامه مطلب
0 نظر
18 اردیبهشت 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

حذف مواد زائد توسط دياليز: خانه تکانی در بدن

دسته بندی: تجهیزات پزشکی،
1169 بازدید

حذف مواد زائد توسط دياليز: خانه تکانی در بدن

فيلتري به نام دياليز

مهم‌ترين وظيفه كليه‌ها برداشت مواد زائد از خون و بازگرداندن خون تصفيه شده به بدن است . هر دقيقه حدود يك ليتر خون از طريق سرخرگ كليوي وارد كليه‌ها مي‌شود. پس از اينكه خون تصفيه شد خون تصفيه شده از طريق سياهرگ‌هاي كليوي به بدن باز مي‌گردد. كليه‌ها آب بدن را تنظيم مي‌كنند، مواد زائد را برداشت مي‌كنند هورمون مي سازند .وقتي فعاليت كليه ها %15 حالت نرمال آن شد فرد نياز به عمل دياليز جهت فيلتر كردن خون از تركيبات اضافي را دارد. دياليز در مبتلايان به نارسايي حاد كليه وقتي سطح نيتروژن- اوره‌ ‌سرم (SUN) آن‌ها به 100 - 70 ميلي گرم در دسي‌ليتر مي‌رسد يا هنگامي كه كليرانس كراتينين آن‌ها به كمتر از 20 - 15 ميلي‌ليتر در دقيقه كاهش مي‌يابد، شروع مي‌شود.متاسفانه دياليز فقط مي تواند جايگزين دو وظيفه اول كليه شود و قادر به توليد و آزاد كردن هورمون‌ها نيست.

واژه دياليز (dialyze) به معناي تجزيه كردن و تفرق اتصال است. دياليز يعني تصفيه كردن خون از راه مكانيكي؛ فرايندي است كه در آن محصولات زائد و آب‌هاي اضافي طي چرخش خون از يك فيلتر مصنوعي از بدن خارج مي شوند و خون تميز دوباره به بدن بازگردانده مي شود. با توجه به نياز مبرم نقاط مختلف كشور به بخش دياليز ، راه‌اندازي اين بخش از اهميت خاصي برخوردار است . با توجه به نياز بيماران دياليزي به بخش‌هاي خدمات آزمايشگاه ،‌ ‌بانك خون ، راديولوژي ، بخش نفرولوژي ، واحد تغذيه و مددكاري لازم است اين بخش در‌ ‌بيمارستاني تاسيس شود كه داراي بخش‌هاي مذكور باشد . از طرف ديگر سهل الوصول بودن‌ ‌مكان قرارگيري اين بخش نيز داراي اهميت خاصي است.


ادامه مطلب
0 نظر
15 اردیبهشت 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

سلولهای دژبان بدن!

591 بازدید

سلولهای دژبان بدن!

 بدن انسان روزانه بطور دایم از طریق پوست، دهان، مجاری تنفسی، مجاری گوارشی، غشاهای مخاطی و حتی مجاری ادراری و تناسلی در معرض باکتریها، ویروسها و انگلها قرار دارد. بسیاری از این ارگانیسمها در صورتی که به بافتهای عمیق بدن نفوذ کنند، قادر به ایجاد بیماری های شدید و خطرناکی هستند، علاوه بر این گاه شخص در معرض میکربهای فوق العاده بیماریزا و خطرناک قرار دارد که می تواند بیماری های خاصی از قبیل پنومونی (ذات الریه)، تب مالت، حصبه، هپاتیت و ایدز تولید کنند.

خوشبختانه بدن ما دارای دستگاه تخصص یافته و ویژه ای برای مبارزه با عوامل عفونی و بالقوه کشنده می باشد. این دستگاه از گلبول سفید خون (لکوسیتها) و سلولهای بافتی تشکیل شده که در اصل سلولهای بافتی خود از گلبولهای سفید مشتق شده اند.

به طور کلی این سلولها برای جلوگیری از ایجاد بیماریها به دو روش متفاوت عمل می کنند :

1- با شناسایی و انهدام عوامل مهاجم بوسیله روند بیگانه خواری (فاگوسیتوز)

2- تولید وترشح مولکولهای پروتئینی موثردر سیستم دفاعی بدن بنام آنتی بادی (پادتن) وهمچنین تحریک سلولهای تخصص یافته ای بنام لنفوسیت ها.


ادامه مطلب
0 نظر
12 اردیبهشت 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

سل کانتر چگونه شمارش مي کند؟

412 بازدید

سل کانتر چگونه شمارش مي کند؟

دستگاه های سل کانتر یکی از پرکاربردترین و اصلی ترین تجهیزات آزمایشگاهی هستند. با این دستگاه می توان تعداد گلبول های قرمز(RBC)، گلبول هاي سفيد (WBC) و پلاكت ها را اندازه گيري کرد. علاوه بر این برخی از این دستگاه ها قابلیت اندازه گيري هموگلوبين، هماتوكربت (MCV) ، MCH، MCHC، مرفولوژي گلبول هاي قرمز را نیز دارند و تعداد اندكي از آنها شمارش افتراقي سلول هاي سفيد (شمارش تعداد لنفوسيت ها، مونوسيت ها و گرانولوسيت ها) را انجام مي دهند.

وظیفه گلبول هاي قرمز انتقال اكسيژن و دي اكسيد كربن بین بافت ها و ريه ها است. شمارش RBC، تعداد گلبول هاي قرمز را در يك ميكروليتر از خون نشان مي دهد. پارامتر ديگر، HCT است كه حجم سلول هاي خون را نسبت به حجم كل خون نمونه، بيان مي دارد.


ادامه مطلب
0 نظر
9 اردیبهشت 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

عفونت ها در حاملگی

666 بازدید

عفونت ها در حاملگی

عفونت می تواند برای حاملگی شما خطرناك باشد . مهم است كه ازعلايم  و نشانه های عفونتها آگاه باشيد، اگر شما هيچ سابقه ای ازاين علايم نداريد باز به دكترتان بگویید.

عفونت ناحيه ادراری (UTI)

زنان بيشتر از مردان به  UTI مبتلا می شوند چون پيشابراه آنها كوتاهتر است . پيشابراه يك لوله ی صافی است كه مثانه را تخليه می كند . پيشابراه درازتر، بيشتر شما را محافظت می كند . در زنان ، پيشابراه تا اندازه ای كوتاه و مستقيم است ، اين وي‍ژگی سير ميكرب را به مثانه آسان تر می كند .  يك ميكروب رايج بنام E.coli ، بيشتر باعث  UTI می شود . زنان حامله به داشتن UTI  بيشتر مراقب باشند چون جنين روی مثانه فشار می آورد و مانع توانايی مثانه در تخليه ی ادرار به بيرون می شود . وقتی UTI  يا عفونت مثانه درمان نشود ، ميتواند منجر به عفونت كليه شود ، كه اين خطر ميتواند رشد را برای  جنين در رحم محدود كند و نوزاد ناقص متولد شود.

اگر شما UTI  داريد، ممكن است بعضی يا همه ی علايم زير را ببينيد : سوزش يا درد در هنگام ادرار، اغلب اوقات دفع ادرار بيشتر از معمول ، احساس ادرار داريد ولی از ادرار كردن عاجزيد ،  شروع جريان ادرار همراه با دشواری ، ادرار خونی يا كدر، درد در قسمت پايين شكم ، درد در قسمت پشت ويا تب. تمام علايم UTI  را به دكترتان برای معالجه و توصيه گزارش دهيد ، اگر شما عفونت داشته باشيد با انجام يك تست ادرارمی توان آن را فهميد ،  و رفتار مناسب بكار بردن دارو می باشد.


ادامه مطلب
0 نظر
6 اردیبهشت 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

شبكه های تنظيم كننده ژنتيكی (ژنتيك به زبان رياضی)

824 بازدید

شبكه های تنظيم كننده ژنتيكی؛

 ژنتيك به زبان رياضی

  تمام موجودات زنده به جز ويروس‌ها از سلول تشكيل شده‌اند. در هسته سلول‌ها، كـرومـوزوم و در كـرومـوزوم، DNA قـرار دارد. DNA مـتـشـكـل از دو بـخـش كـدكـنـنده و غـيـركـدكننده است كه بخش كدكننده آن، ژن ناميده مي‌‌‌شود. ژن‌ها حاوي اطـلاعـات مـورد نـيـاز براي ساخته‌شدن پروتئين‌ها هستند و پروتئين‌ها مولكول‌‌هاي بزرگي هستند كه اساس هر ارگانيسمي‌ را تشكيل مي‌دهند، فرايندي که در طي آن از اطـلاعـات مـوجود در ژن‌ها براي توليد پروتئين‌ها استفاده مي‌‌شود.

رونویسی شامل (Transcription) ژن‌هـا بـه مـولـكـول‌هـاي mRNA و سـپـس توليد پروتئين‌ها با استفاده از اطـلاعـات مـوجـود در mRNA هـا (تـرجـمه يا (Translation است؛ اين فرايند را  "بيان ژن(Gene Expression) مي‌نامند.


ادامه مطلب
0 نظر
3 اردیبهشت 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تبلیغات