تبلیغات

لینک باکس تبلیغاتی

تبلیغات

تبلیغات

كنترل دما ، رطوبت و شرايط محيطي در انكوباتور

1994 بازدید

كنترل دما ، رطوبت و شرايط محيطي در انكوباتور

انكوباتورهاي آزمايشگاهي دستگاه هايي هستند كه دما، رطوبت و ديگر شرايط محيطي را براي نگهداري و كشت نمونه هاي آزمايشگاهي كنترل مي كنند. اين انكوباتورها محفظه هاي بسته و ايزوله اي هستند  كه تا حد امكان  از لحاظ دما و ورود و خروج گازها از بيرون آن جدا شده اند، انكوتاتورها هيتر قابل تنظيمي  دارند كه مي توانند از طريق المنت هايي دماي آن را به 60 تا 100 درجه سانتي گراد نيز بالا ببرند. با استفاده از  سنسورهاي دمايي، دماي داخل انكوباتور سنجيده شده و سيستم  كنترل دماي موجود در آن از طريق ترموكوپل هاي معمولي يا سيستم هاي مبتني بر ميكرو كنترلرها و plc، دماي داخل آن را  درحد تعيين شده ثابت  نگه مي دارد.

برخي انكوباتورها قابليت پايين آوردن دما را نيز دارند (مانند يخچال) برخي ديگر نيز قادر به كنترل رطوبت يا سطح CO2 هستند. با استفاده از سيستم  كنترل رطوبت، رطوبت انكوباتور در حد مورد نياز  نمونه ها ثابت  نگه داشته  مي شود. بدين منظور از سنسورهايي براي نمونه  برداري از رطوبت داخل محفظه  استفاده مي شود. همچنين تامين رطوبت مورد نياز توسط مخزن آب و سيستم  گرمايش  انكوباتور انجام خواهد شد. گازهاي  موجود  در انكوباتور نيز كه از مخازن  خارجي تامين مي شود،  توسط سنسورهاي مخصوصي سنجيده شده و از طريق سيستم هاي plc و ميكروكنترلرها  كنترل مي شود. فاكتورهاي مذكور در صورتي كه از مقدار تعيين شده تجاوز كنند، توسط آلارمي (بسته به نوع دستگاه) به كاربر اطلاع داده مي شود. اكثر انكوباتورها مجهز به تايمر هستند.  انواع مختلفي از انكوباتورها وجود دارد كه برخي از آنها  مشخصه ها و قابليت هاي ويژه اي چون سرعت (shake) قابل تنظيم، مانيتورينگ پارامترها وقابليت برنامه ريزي براي تنظيم دما و رطوبت در مقادير مختلف براي فاصله هاي زماني گوناگون دارند. كليه اعمال گفته شده به صورت الكترونيكي انجام مي شوند.


ادامه مطلب
0 نظر
30 خرداد 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

اصول فلورسانس و تكنولوژی انعكاس نوری( بلادگزهای OPTIMedical)

1952 بازدید

اصول فلورسانس و تكنولوژی انعكاس نوری

 بلادگزهای OPTIMedical

 سيستم های اندازه گيری گازهای خون با استفاده از پديده فلورسانس و سنسورهای نوری سال 1984 به وجود آمدند. در اين تحقيق قصد داريم اصول پايه و عملكرد  سنسورهای شيميايی نوری را در دستگاه Blood gas OPTIMedical بررسی كنیم. اين  دستگاه با استفاده از جديدترين تكنولوژی نوری، نه تنها PH و گازهای خونی مانند اكسيژن و دی اكسيد كربن را اندازه گيری می كند، بلكه اندازه گيری و محاسبه الكتروليت هايی چون Na+ , Ca++ , Cl- , K+ ،‌متابوليت هايی چون گلوكز و اوره، مقدار كل هموگلوبين tHb و اكسيژن اشباع شده SO2 را نيز انجام می دهد.

فلورسانس چيست؟

اگر به مولكول انرژی داده يا تحريك شود، اين مولكول برانگيخته شده و زمانی كه به حالت پايدار خود باز می گردد از خود نور ساطع می كند. به اين فرايند لوميسانس می گويند. حال اگر انرژی تحريك به صورت نور باشد، به اين فرايند  فلورسانس گفته می شود. شکل زیر فرآیند لومینسانس را نشان می دهد.


ادامه مطلب
0 نظر
27 خرداد 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

ژن درمانی و درمان سرطان

837 بازدید

ژن درمانی و درمان سرطان

 «ژن درمانی» اصطلاحی کلی است که تعدادی از روش های متفاوت و جدید درمان سرطان را در بر می گیرد. آنچه در تمام موارد مشکوک است نیاز به روشی برای وارد کردن یک ژن به داخل سلول های تومور وجود دارد. در حال حاضر، حامل های ویروسی بهترین انتخاب ها بوده و بیشترین موارد استفاده را دارند.

البته انواع گوناگون ویروس ها دارای مزایا و معایبی هستند:

رترو ویروس ها : مناسب هستند اما فقط سلول های در حال تقسیم را آلوده می سازند.

آدنو ویروس ها : هم سلول های در حال تقسیم و هم سلول های عقیم را آلوده می کنند. این آلودگی واکنش ایمنی در بر دارد به گونه ای که کاربرد های متعدد آن مشکل است.

هرپس ویروس ها : به دلیل بزرگ تر بودن جذاب هستند، به همین دلیل امکان بسته بندی شدن DNA بیشتری در آن میسر است. این در حالی است که بیماریزایی بیشتری دارد و کنترل آن مشکل است.


ادامه مطلب
0 نظر
24 خرداد 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تصاویر سه بعدی از ریزترین نمونه ها(میکروسکوپ بدون لنز AFM)

1557 بازدید

تصاویر سه بعدی از ریزترین نمونه ها

ساختمان و طرز کار میکروسکوپ بدون لنز AFM

یکی از مهم ترین ابزار جدید در شناسایی مواد، میکروسکوپ های روبشی با پروب(SPM) است. SPM در واقع روشی میکروسکوپی است که در آن سطح نمونه توسط یک سوزن نوک تیز یا پروب که نوک آن به صورت تک اتمی است، روبش می شود. این سوزن به خاطر ابعاد بسیار کوچکش می تواند کوچکترین پستی و بلندی موجود در سطح را (در حد نانومتر) حس نماید.

بر اساس اینکه اطلاعات با چه مکانیزمی برای انسان قابل استفاده می شود، دو سیستم متفاوت به وجود آمده است: یکی از این سیستم ها از خاصیت الکتریکی اجسام بهره گرفته و یک جریان الکتریکی تولید می کند و تغییرات آن را ثبت می نماید و دیگری با تاباندن نور لیزر و بررسی میزان تغییرات نور بازتابی از سطح کار می کند. روش اول میکروسکوپ تونلی روبشی یا STM نامیده شده و نوع دوم میکروسکوپ نیروی اتمی یا AFM نام دارد. نمونه مورد آزمایش در روش STM باید دارای هدایت الکتریکی بوده و در روش AFM باید از لحاظ مکانیکی پایدار باشد.

برخلاف میکروسکوپ های سنتی، در دستگاه های SPM از لنز استفاده نمی کنند و به جای تاثیرات دیفراکسیون، اندازه پروب تعیین کننده قدرت تفکیک آنهاست. یکی دیگر از مزایای AFM، قدرت تفکیک بالای آنها (تا حدود 10 پیکومتر) است. ضمن آنکه این ابزار برخلاف میکروسکوپ های الکترونی می تواند از نمونه در هوا یا درون مایعات تصویر ارائه دهد.


ادامه مطلب
0 نظر
21 خرداد 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

منشور غلظت سنج(دستگاه رفرکتومتر)

2381 بازدید

منشور غلظت سنج؛

معرفی دستگاه رفرکتومتر 

 هنگامی که پرتو نور از محیطی به محیط دیگر با غلظتی متفاوت وارد می شود، به علت تغییر سرعت عبور، مسیر آن منحرف می شود. این پدیده شکست نور نامیده می شود. در صورتی که محیط دوم چگال تر از محیط اول باشد نور به خط عمود نزدیک تر می شود و اگر غلظت کمتری داشته باشد از خط عمود بر سطح دور می شود.

زاویه بین شعاع تابش و خط عمود زاویه تابش، و زاویه بین شعاع شکست و خط عمود زاویه شکست نامیده می شود. ضریب شکست یک ماده عبارتست از : نسبت سرعت عبور نور در خلا به سرعت عبور نور از آن ماده. ضریب شکست مطلق هر جسم به صورت زیر تعریف می شود:

                                  سرعت حرکت نور در خلا   

                                        ----------------------------------  = ضریب شکست مطلق هر جسم

                                            سرعت حرکت نور در جسم


ادامه مطلب
0 نظر
18 خرداد 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

آنتی ژن ها را به سادگی ردیابی کنید(روش الایزا)

725 بازدید

آنتی ژن ها را به سادگی ردیابی کنید

معرفی روش الایزا(ELISA) 

ELISA مخفف عبارت Enzyme Linked Immunosorbent Assay یک روش آزمایشگاهی بیوشیمیایی ساده با حساسیت بسیار بالا است که امکان آنالیز تعداد زیادی نمونه را به صورت همزمان فراهم می کند. این روش در ایمونولوژی برای تشخیص وجود یک آنتی بادی یا آنتی ژن در نمونه مورد آزمایش استفاده می شود که عموما به عنوان ابزاری تشخیصی در پزشکی و پاتولوژی و همچنین تست کنترل کیفیت در بسیاری از صنایع کاربرد دارد.

ELISA بر پایه اندازه گیری کمپلکس رنگی آنتی ژن آنتی بادی استوار است. به این ترتیب که نمونه مورد آزمایش با مقدار نامشخصی آنتی ژن روی فاز جامد (معمولا پلیت پلی استیرن) ریخته می شود، سپس آنتی بادی بازیابی اضافه می شود تا با آنتی ژن واکنش داده و ترکیبی ایجاد کند. آنتی بادی بازیابی با آنزیم پیوندی کووالانسی برقرار می کند. بین هر مرحله پلیت با محلول پاک کننده ملایمی شسته می شود تا هر پروتئین یا آنتی بادی باقیمانده شسته شود. پیش از آخرین مرحله شستشو، پلیت با اضافه کردن زیر لایه آنزیمی کشت داده می شود و ماده رنگی تولید می شود. طول موج رنگ به دست آمده توسط یک دستگاه اسپکتروفتومتر قرائت شده و ثبت می شود که این طول موج معرف حضور یک آنتی بادی یا آنتی ژن و نیز غلظت آن است. در ELISAهای قدیمی تر زیر لایه رنگ زا به کار گرفته می شد در حالیکه در تست های جدید تر زیر لایه های فلوروژنیک با حساسیت بسیار بالا تر مورد استفاده قرار می گیرد.


ادامه مطلب
0 نظر
15 خرداد 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

آزمایشی در فضای تعلیق(دستگاه الکتروفورز)

503 بازدید

آزمایشی در فضای تعلیق

معرفی دستگاه الکتروفورز

الکتروفورز از شناخته شده ترین روش های آزمایشگاهی برای جداسازی بیومولکول ها است. این روش در سال 1807 توسط Reuss کشف شد. او مشاهده کرد که ذرات خاک رس تحت تاثیر میدان الکتریکی در آب پراکنده می شوند. به طور کلی الکتروفورز حرکت ذرات پراکنده در داخل مایعی تحت تاثیر یک میدان الکتریکی یکنواخت است. همین حرکت در فضایی با میدان الکتریکی غیر یکنواخت دی الکتروفورز نامیده می شود.

الکتروفورز بدین دلیل اتفاق می افتد که ذرات معلق در مایع معمولا دارای بار الکتریکی سطحی هستند و میدان الکتریکی نیروی کولونی الکترواستاتیک به این ذرات باردار اعمال می کند. اخیرا شبیه سازی های دینامیک مولکولی، نظریه ای بیان داشته اند مبنی بر اینکه برای انجام الکتروفورز حتما نباید ذرات بار سطحی داشته باشند و حتی ذرات خنثی نیز به علت ساختار مولکولی خاصی که آب به عنوان مایع واسط دارد، می توانند الکتروفورز شوند.

نیروی کولونی الکترواستاتیک اعمل شده به بار سطحی، با نیروهای مخالف الکترواستاتیک کاهش پیدا می کند. بر طبق تئوری لایه مضاعف، تمام سطوح باردار در مایعات با لایه ای از بار مخالف پوشانده می شوند که از نظر مقداری کاملا برابر با بار سطحی است اما با علامت مخالف آن. میدان الکتریکی همانند بار سطحی به این لایه نیرو وارد می کند. مجموع این نیروها برابر است با اولین نیروی نامبرده، اما در جهت مخالف آن. در حقیقت این نیرو به یون های موجود در لایه ثانویه اعمال می شود. این یون ها در فاصله ای از سطح ذره قرار می گیرند و بخشی از این نیروی الکترواستاتیک را از طریق تنش برش سیال به سطح ذره منتقل می کنند این بخش از نیرو که به بدنه ذره وارد می شود، نیروی منفی الکتروفورتیک نامیده می شود. یک نیروی الکتریکی دیگر نیز وجود دارد که مرتبط با انحراف لایه ثانویه است و مربوط به تقارن کروی و رسانایی سطح است و به سبب زیادی یون ها در لایه ثانویه به وجود می آید. این نیرو نیروی تخفیف الکتروفورتیک نامیده می شود.


ادامه مطلب
0 نظر
12 خرداد 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

سفری با سرعت نور بین آینه ها(اسپکتروفتومتر)

621 بازدید

سفری با سرعت نور بین آینه ها

اسپکتروفتومتر

 

اسپکتروفتومتر یا طیف سنج، دستگاهی است که شدت نور را به صورت تابعی از طول موج اندازه گیری می کند. این کار با انکسار پرتو نور به طیف طول موج ها و آشکارسازی شدت ها با دستگاه باردار و نمایش نتایج به صورت گراف انجام می شود. در حقیقت این روش با استفاده از میزان جذب نور، تعیین غلظت می کند. این روش قابلیت اندازه گیری نمونه های فوق العاده کوچک را داشته لذا از آن برای تجزیه و تحلیل عناصر مولکول های RNA، DNA استفاده می شود.

نور از بسته های بسیار کوچکی به نام فوتون تشکیل شده است که انرژی هر یک از آنها به محض برخورد به یک الکترون منتقل می شود. تنها هنگامی انتقال رخ می دهد که انرژی فوتون ها برابر با انرژی مورد نیاز برای انتقال الکترون به لایه انرژی بعدی باشد. این پروسه که در آزمایش های محاسبه کیفیت و کمیت DNA موجود در محلول ها استفاده می شود، پایه طیف بینی جذبی را تشکیل می دهد. به طور کلی نور با طول موج و انرژی خاص به نمونه تابانده شده و مقدار مشخصی از انرژی آن جذب می شود. سپس با اندازه گیری انرژی رد شده از نمونه توسط یک فوتودتکتور، مقدار جذب تعیین می شود. اسپکتروفتومتر دستگاه پیچیده ای است که شدت نور را به صورت تابعی از طول موج اندازه گیری می کند. در این دستگاه نور توسط یک منبع نور تولید شده و پس از گذشتن از میان نمونه مورد نظر نور، به صورت طیفی منتشر می شود سپس به وسیله سنسور ها آشکارسازی شده و به صورت نتایج قابل کاربردی ترجمه می شود. خروجی اسپکتروفتومتر همیشه نموداری از شدت نور نسبت به طول موج است. داده هایی که برای تولید نمودار گردآوری شده، در جدولی از شدت نور و طول موج ذخیره می شود. مقدار گراف بیان کننده مقدار عبور یا مقدار جذب است. اسپکتروفتومتر های امروزی دیجیتالی بوده و به وسیله میکروپروسسور کنترل می شوند.


ادامه مطلب
0 نظر
9 خرداد 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

کالیبراسیون در آزمایشگاه

477 بازدید

 کالیبراسیون در آزمایشگاه

سل كانتر دستگاهي است كه تعداد گلبول هاي قرمز (RBC) گلبول هاي سفيد (WBC) و پلاكت ها را اندازه گيري مي كند. همچنين برخي از اين دستگاه ها قابليت  اندازه گيري هموگلوبين، هماتوكريت MCHC, MCH , MCV مورفولوژي گلبول هاي قرمز و  شمارش افتراقي سلول هاي سفيد را هم دارند.  استفاده از  اين آناليزور هماتولوژي مزايايي چون افزايش  دقت و سرعت  كار، افزايش صحت  نتايج،‌ كاهش خطاهاي كاربري و كاهش هزينه ها را شامل مي شود. هدف از كاليبراسيون دستگاههاي سل كانتر، تنظيم پارامترها با توجه به  شرايط محيطي و كيفيت مواد مصرفي در هر آزمايشگاه است.

سل كانتر ها از لحاظ دريچه عبور سلول ها و شمارش الكترونيكي آنها، همچنين حجم برداشت  نمونه در كمپاني  سازنده كاليبره مي شوند و معمولاً تا هنگامي كه يك يا چند قطعه از آن تعويض شود، نياز به كاليبراسيون  مجدد در اين خصوص ندارند.

 اولين گام در كاليبراسيون  دستگاه سل كانتر استفاده از روش كاليراسيون  خودكار  توسط خود دستگاه است. در اين روش اپراتور ابتدا برنامه خاص كاليبراسيون  خودكار را اجرا كرده و  سپس مقادير  مشخص شده در جدول خود كاليبراتور را براي 5 پارامتر مورد نياز وارد جدول مخصوص كاليبراسيون كه روي نمايشگر سل كانتر مشاهده مي شود، مي كند. سپس اپراتور بايد 3 الي 5 بتر خون كاليبراتور نرمال را به دستگاه جهت قرائت وارد كند. دستگاه  در اين حالت 5 پارامتر مذكور را جهت كاليبره كردن شمارش و اندازه گيري مي كند.


ادامه مطلب
0 نظر
6 خرداد 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

دامهای ژنتیکی برای ویروسها

دسته بندی: میکروبیولوژی،
574 بازدید

دامهای ژنتیکی برای ویروسها

 دراواسط دهه 1960 زمانی که نخستین بار دانشمندان ویروس بیماری ایدز (HIV) را شناسایی کردند، قفسه های داروخانه ها پر از داروهایی بود که قادر به معالجه عفونتهای باکتریایی بودند. در آن زمان علم پزشکی پیشنهادی قابل توجه برای درمان این بیماری نداشت. اما امروزه داستان بطور ناباورانه ای متفاوت است. انبوهی از درمانهای ضدویروسی که شامل چندین واکسن جدیدند، در دسترس و بیش از صدها نوع در حال ایجادند.

اگرچه دهه 1950 را باید دوران طلایی آنتی بیوتیک ها بشمار آورد، ما هم اکنون در سالهای نخستین دوران طلایی داروهای ضدویروسی هستیم. داروسازی در طی 15 سال اخیر با بکارگیری روشهای پیشرفته در کشف تهیه انواع داروها دخالت داشتند.

همچنین روشهای خلاقانه ای برای مبارزه با ویروس ایدز و دیگر ویروسها پیشنهاد شد. با وجود شناخت کمی که ابتدا از ژنهای ویروسی وجود داشت، ادامه تحقیقات ژنومیک ویروسی، توالی حروف یا اسیدهای نوکلئیک را در محتوای ژنتیکی ویروس نشان داد. این توالی شامل رمزهایی در ژن ویروس می شود که واحد های اولیه برای سنتز پروتئینهای ویروسی است. این پروتئینها دارای نقش های ساختاری و عملکردی هستند و به این ترتیب فعالیت ویروس را کنترل می کنند. دانشمندان با استفاده از توالی کامل و یا بخشی از یک ژنوم، میتوانند به سرعت به جزئیات بیشتری از اینکه ویروس چگونه سبب بیماری می شود پی ببرند و حتی مراحلی از چرخه تکثیر ویروس را که ممکن است بطور اختصاصی جهت مبارزه دارویی، آسیب پذیر باشند شناسایی کنند. بیشتر داروهای ضد ویروسی در بازار، امروز جهت درمان ایدز، ویروس های هرپس (مولد طیفی از بیماری ها از تبخال تا آنسفالیت ) و ویروسهای هپاتیت B و C تدارک دیده شده اند. (هر دو نوع میتوانند موجب سرطان کبد شوند.)


ادامه مطلب
0 نظر
3 خرداد 1389
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تبلیغات