تبلیغات

لینک باکس تبلیغاتی

تبلیغات

تبلیغات

اصول تغذیه صحیح

745 بازدید

                                                        اصول تغذیه صحیح 

 

 رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین 

 

رژیم های غذایی با کربوهیدرات پایین که نان، پاستا و سیریال را دشمن سلامتی معرفی می کردند، امروزه دیگر محبوبیتی ندارند. و رژیم غذایی جدیدی که به جای ترحیم و منع خوردن کربوهیدرات، مصرف کم آن را توصیه می کند روی کار آمده است.دیگر زمانش رسیده است که از نان های مختلف، کلوچه ها و ساندویچ های مختلف هم لذت ببریم. کربوهیدرات ها باز هم به رژیم غذاییتان برگشته اند. در اینجا به شما آموزش می دهیم که چطور با مصرف پایین کربوهیدرات ها، سلامتی جسمیتان را حفظ کنید.

مسیر سلامتی

اگرچه مسئله ای جدید نیست، اما این روزها پزشکان و متخصصین تغذیه رژیم های غذایی با کربوهیدرات پایین را توصیه می کنند. البته آن را نمی توان یک رژیم غذایی دانست، بیشتر طریقه ی صحیح غذا خوردن است. به جای ممنوع کردن دسته ای از غذاها از برنامه ی غذایی، آن ها را بنابر میزان کربوهیدرات آنها (GI) طبقه بندی میکنند. GI نشاندهنده ی این است که چه میزان کربوهیدرات در یک ماده ی غذایی می تواند سطح گلوکز خون را طی دو ساعت بالا ببرد. غذاهایی که طی عمل گوارش، به سرعت تجزیه می شوند، GI بالا و آنها که با سرعت کمتری تجزیه می شوند GI پایین دارند.


ادامه مطلب
0 نظر
28 اردیبهشت 1390
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

یائسگی

863 بازدید

یائسگی

هر خانمی یائسگی و علائم همراه آن را به شکل متفاوتی تجربه می کند همچنین سن شروع یائسگی در افراد مختلف متفاوت است . بعضی خانمها در دهه ۳۰ یا ۴۰ و بعضی در دهه ۶۰ به سن یائسگی می رسند سن متوسط برای شروع یائسگی معمولاً ۵۱ سالگی می باشد .

یائسگی بطور طبیعی زمانی شروع می شود که تخمدانها میزان کمتری استروژن و پروژسترون تولید می کنند که این روند معمولاً در اواخر دهه ۳۰ یا اوائل دهه ۴۰ شروع می شود . تخمک های باقی مانده در تخمدانها احتمال کمی برای باروری دارند . همچنین خونریزی ماهیانه متوقف شده و شما دیگر نمی توانید باردار شوید . چون این روند در طی یک دوره چند ساله اتفاق می افتد یائسگی معمولاً به دو دوره تقسیم می شود.  

دوران حوالی یائسگی

این دوره زمانی است که علائم یائسگی شروع می شوند ولی هنوز خونریزی ماهیانه وجود دارد . سطوح هورمونی بصورت نامنظم بالا و پائین رفته و شما دچار گرگرفتگی و یا تغییرات عادت ماهیانه می شوید . خونریزی شما ممکن است به نسبت معمول کمتر ،‌بیشتر یا نامنظم شود . این یک روند طبیعی است که به یائسگی منجر می شود و معمولاً سه سال قبل از آخرین خونریزی ماهیانه شروع می شود اگر چه این دوره برای هر زن متفاوت می باشد .


ادامه مطلب
0 نظر
21 اردیبهشت 1390
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

بررسی آگاهی و عملكرد زنان ايرانی از سرطان دهانه رحم

839 بازدید

بررسی آگاهی و عملكرد زنان ايرانی از سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم بعنوان یک سرطان قابل پیشگیری بوده ولی سالانه حدود نیم میلیون زن مبتلا به سرطان مهاجم دهانه رحم در سراسر جهان تشخیص داده می‌شود. آگاهی از روش‌های غربالگری این سرطان و انجام مرتب تست تشخیصی پاپ اسمیر در کاهش شیوع انواع مهاجم سرطان دهانه رحم و مرگ و میر ناشی از آن نقش به سزایی دارد.

در این مطالعه که به شکل مقطعی و با روش نمونه‌گیری خوشه‌ای در کل کشور به اجرا درآمد به بررسی وضعیت آگاهی و عملکرد زنان 49-20 ساله کشورمان در زمینه این سرطان پرداختیم و در مجموع 10449 زن 49-20 ساله متأهل مورد پرسشگری قرار گرفتند.

در این مطالعه 8/60% زنان، سرطان دهانه رحم را می‌شناختند. 6/41% زنان تاکنون حداقل یکبار تست پاپ اسمیر را انجام داده بودند، اما 1/21% آنان اظهار داشتند که بیش از دو سال از زمان انجام آخرین پاپ اسمیر آنها می‌گذشت. به منظور بررسی اثر همزمان متغییرها بر شناخت و عملکرد زنان نسبت به سرطان دهانه رحم از مدل رگرسیون لجستگی استفاده شد. با استفاده از این مدل، تحصیلات، سن و محل سکونت افراد با شناخت آنان از این سرطان اثر معنی‌داری داشت همچنین تحصیلات، سن و شناخت از این سرطان بر عملکرد آنان اثر معنی‌داری داشت.

بدین ترتیب توجه ویژه به لزوم آموزش زنان در زمینه شناخت این سرطان و همچنین استفاده از روش‌های نوین آموزشی توصیه می‌شود.


ادامه مطلب
1 نظر
14 اردیبهشت 1390
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

بهداشت مدارس

966 بازدید

بهداشت مدارس

ضرورت بهداشت مدارس از دیدگاههای مختلف

با توجه به مبانی کلی بهداشت که عبارت است از:

اجرای مسایلی غیر درمانی ،تکیه بر رفتارپذیری انسان در جهت ایجاد عادات مطلوب و فراهم کردن شرایط مناسب محیط حیاتی است،ضرورت شناخت و بکارگیری بهداشت مدارس بعنوان یک حلقه اساسی در زنجیره حرکت بهداشت و پیوسته به حلقه بنیادی و مقدم آن یعنی بهداشت زیر 5 سال و با اجرای یک سلسله خدماتی که نیازهای مهم بیولوژیکی و روانی دانش آموزان را دربر دارد،میتواند ادامه حیات موثر و پیشرفت سالم کودک را تا سن بلوغ تامین کند.از این جهت میبینیم که در یکی از کمیته های یونسکو این نکته یاداوری شده است که :اولین هدف از آموزش ابتدایی ،بهبود رشد کودک،شکوفا نمودن استعدادهای وی و برقراری عادات بهداشتی مناسب و درست برای او میباشد  که بمنظور وصول به اهداف فوق اصول زیر باید راهنما گردد:

1) تندرستی نه تنها حق مردم است و دولت باید زمینه های ایجاد آن را فراهم کند بلکه از پایه های مسلم رشد اقتصادی اجتماعی جامعه بشمار می آید.

2) توجه به مسایل تندرستی باید توجهی همه جانبه باشد و بسیاری از فعالیت غیرپزشکی مانند تغذیه ،محیط زیست،مسکن،پوشاک و رفاه اقتصادی ،اجتماعی ،فرهنگی را نیز دربر گیرد.

3) این نکته را باید پذیرفت که آموزش و تندرستی از هم جدایی ناپذیر بوده و برنامه های آموزشی و تربیتی هرچه خوب و پربار باشد در محیطی ناسالم و دردآلود ثمری مطلوب نخواهد داشت.


ادامه مطلب
0 نظر
7 اردیبهشت 1390
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تبلیغات