تبلیغات

لینک باکس تبلیغاتی

تبلیغات

تبلیغات

بررسي علل عدم موفقيت مادران شهر اردبيل در شيردهي انحصاري شيرخواران

5877 بازدید

بررسي علل عدم موفقيت مادران شهر اردبيل در شيردهي انحصاري شيرخواران

(سال های1379-1380)

چكيده

 زمينه و هدف: شير مادر مناسب ترين  غذا براي تغذيه شيرخوار است و تاثير مثبت آن بر سلامت كودك و مادر، كاهش مرگ و مير كودكان، ارضاي نيازهاي عاطفي مادر و كودك و نيز صرفه جويي اقتصادي در بعد خانوار و جامعه بر كسي پوشيده نيست. متأسفانه در بسياري از نقاط دنيا شيوع و طول مدت تغذيه با شير مادر بدلايل مختلف اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كاهش يافته است و اين در حالي است كه سازمان جهاني بهداشت به تغذيه انحصاري شيرخوار تا پايان شش ماهگي در كشورهاي در حال توسعه تاكيد مي ورزد. اين پژوهش به منظور تعيين علل عدم موفقيت مادران در تغذيه انحصاري شيرخوار تا پايان شش ماهگي در شهرستان اردبيل صورت گرفت

روش كار: در اين مطالعه توصيفي 160 مادر كه داراي كودك نه ماهه يا كمتر بوده و تا پايان شش ماهگي شيردهي انحصاري نداشتند، مورد بررسي قرار گرفتند. پرسشگران با مراجعه به 4 مركز بهداشتي ـ درماني كه بصورت خوشه اي انتخاب شدند، مادران واجد شرايط را انتخاب و بصورت حضوري پرسشنامه ها را تكميل كردند.

يافته ها: اكثريت مادران (5/37%) در سن 4-2ماهگي شيرخوار، تغذيه كمكي را شروع كرده بودند. شايعترين علت عدم تغذيه انحصاري (5/90%) ناكافي بودن شير مادر بوده است و اكثريت مادران (67%) گريه كودك را دليل ناكافي بودن شير دانسته اند. بين نحوه زايمان، زمان اولين تغذيه نوزاد، وضعيت اشتغال و ميزان تحصيلات مادر با تداوم شيردهي انحصاري ارتباط معني دار آماري وجود داشت (05/0p< ).

نتيجه گيري : شرايط اجتماعي، اقتصادي و باورهاي غلط در عدم موفقيت در شيردهي انحصاري نقش دارد و به نظر مي رسد كه اكثر عوامل و مشكلات فوق از طريق آموزش مناسب قابل پيشگيري است.


ادامه مطلب
0 نظر
28 خرداد 1390
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

چه شامپويی بخريم؟

دسته بندی: آرایشی و زیبایی،
741 بازدید

چه شامپويی بخريم؟

حتما تا به حال به قصد خريد شامپو يا نرم‌کننده، سري به بازار گيج‌کننده شامپوها زده‌ايد. هزاران نوع شامپو در بازار موجود است و هر هفته هم انواع جديدتري به فروشگاه‌ها مي‌آيند. فروشنده‌هاي مختلف، شامپوهايي را به شما پيشنهاد مي‌کنند که بعضي از آنها واقعا از لحاظ قيمت با انواع ديگر تفاوت زيادي دارند. آن وقت است که شما از خودتان مي‌پرسيد:

آيا قيمت شامپوها معيار قابل قبولي براي بهترين بودن آنهاست؟

براي رهايي از سردرگمي هنگام خريد شامپو، گفتگويي با دکتر محمدعلي نيلفروش‌زاده، متخصص پوست و مو و رييس مرکز تحقيقات پوست و سالک در اين خصوص داشته ايم که پيش روي شماست.

آقاي دکتر! بهترين شامپو، چه شامپويي است؟

چيزي به عنوان بهترين شامپو وجود ندارد. اغلب شامپوها اثر پاک‌کنندگي مطلوبي دارند و پولي که شما براي خريد شامپو پرداخت مي‌کنيد، سليقه شخصي است و لزومي ندارد براي بدست آوردن شامپوي خوب، حتما پول زيادي خرج کنيد. مقصودم اين است که الزاما قيمت گران شامپو، معيار خوب بودن آن نيست.


ادامه مطلب
0 نظر
21 خرداد 1390
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

لبخندی زيبا با دندان هايی زيبا

دسته بندی: آرایشی و زیبایی،
762 بازدید

لبخندی زيبا با دندان هايی زيبا

با دکتر فرخ آصف‌زاده، متخصص ترميمي و زيبايي دندان ها به گفتگو نشسته‌ايم.

ببينيد شما کداميک از مشکلات زير را داريد و دکتر چه راه‌حلي براي آن پيشنهاد کرده‌اند.

آقاي دکتر! اصطلاح خط دندان که بين دندانپزشکان متداول است، به چه معناست؟

در حالت طبيعي، دو دندان پيشين مرکزي بالا بايد کمي ‌بلندتر از دندان‌هاي پيشين کناري باشند تا به صاحب آن، ظاهري جوان ببخشند. اين دندان‌ها هم‌ارتفاع دندان‌هاي نيش هستند.

«خط لبخند» يک خط فرضي است که از لبه دندان‌هاي جلوي فک بالا مي‌گذرد و با لبه فوقاني لب پايين موازي است. اگر اين خط به سمت پايين انحنا داشته باشد، لبخند فرد حالت جوان پيدا مي‌کند، ولي اگر صاف باشد، نشان‌دهنده سايش دندان‌ها و بالا رفتن سن است.


ادامه مطلب
0 نظر
14 خرداد 1390
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

همه چیز درباره سنگ کلیه

دسته بندی: فیزیولوژی،
769 بازدید

همه چیز درباره سنگ کلیه

کلیه ها عمل تصفیه خون را با خارج کردن مقدار اضافی سدیم(نمک) و دیگر مواد زاید و محلول در آب انجام می دهد.

اشباع و غلیظ شدن ادرار باعث ته نشینی و رسوب ترکیبات آن در کلیه ها می شود و در نتیجه سنگ کلیه به وجود می آید که قابل حل در ادرار نیست. اجزای غیر قابل حل با هم جمع می شوند و تبدیل به سنگ سختی می شود. اسیدی یا قلیایی بودن ادرار نیز باعث تشکیل سنگ می شود.

محل سنگ:

سنگ کلیه غالبا در کلیه ها به وجود می آید، اما می تواند در هر جای دیگری که مربوط به ادرار کردن است نیز تشکل شود، مثلا در مثانه و یا در لوله های جمع کننده ادرار که به مثانه متصل هستند.

اندازه سنگ:

سنگ ها ممکن است خیلی کوچک و یا خیلی بزرگ باشند. 80 درصد سنگ ها کمتر از 2 سانتی متر پهنا دارند. هنگامی که سنگ کلیه خیلی کوچک باشد، ممکن است به صورت غیر قابل مشاهده و خود به خود از ادرار دفع شود.

گاهی، سنگ رشد زیادی می کند و برای همین به راحتی از کلیه خارج نمی شود. گاهی هم، سنگ دارای گوشه های تیز و زبر می باشد و به سختی و با درد دفع می شود. 


ادامه مطلب
0 نظر
7 خرداد 1390
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تبلیغات