تبلیغات

لینک باکس تبلیغاتی

تبلیغات

تبلیغات

بررسی آنتی‌بادی‌های ضد اسپرم

1047 بازدید

بررسی آنتی‌بادی‌های ضد اسپرم

اگلوتیناسیون اسپرم‌ها می‌تواند نشانه وجود آنتی‌بادی‌های ضد اسپرم باشد. البته آنتی‌بادی‌های ضد اسپرم همیشه باعث اگلوتیناسیون نمی‌شوند، از طرفی اگلوتیناسیون اسپرم‌ها نیز ممکن است به دلایل دیگری ایجاد شود. وجود آنتی‌بادی‌های ضد اسپرم به‌تنهایی، دلیلی کافی برای تشخیص وجود بیماری خودایمنی اسپرم نیست و باید ثابت شود که این آنتی‌بادی‌ها در عملکرد اسپرم اختلال شدید ایجاد کرده‌اند. برای بررسی این امر، از آزمایش Sperm-mucin-penetration استفاده می‌شود. آنتی‌باد‌ی‌های ضد اسپرم در اتصال اسپرم به ناحیه زوناپلوسیدا و فعالیت اکروزوم نیز اختلال ایجاد می‌کنند.

آنتی‌بادی‌های ضد اسپرم عمدتاً به دو گروه IgA و IgG تعلق دارند. آنتی‌بادی‌هایIgM به‌ندرت در مایع منی دیده می‌شوند. از نظر بالینی، آنتی‌بادی‌های IgA مهم‌تر از IgG هستند. هر دو آنتی‌بادی را می‌توان بر روی اسپرماتوزوئیدها و یا در مایعات بدن شناسایی نمود.


الف- جستجوی آنتی‌بادی‌های موجود بر روی اسپرم‌ها (آزمایشات مستقیم):

 در این بخش به شرح دو آزمایش می‌پردازیم:

      Mixed antiglobulin reaction test (MAR)-1

       Immunobead test (IB)-2

تست MAR بر روی نمونه تازه اسپرم انجام می‌شود در حالیکه IB بر روی اسپرم‌های شسته شده انجام می‌گیرد. نتایج این دو روش همیشه بر هم منطبق نیست.


ادامه مطلب
0 نظر
28 شهریور 1390
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

ارزیابی مورفولوژی اسپرم

دسته بندی: بیوشیمی،
3710 بازدید

ارزیابی مورفولوژی اسپرم

الف) ارزیابی اسپرم‌های طبیعی

در ارزیابی مورفولوژی اسپرم فقط اسپرم‌هایی را در نظر می‌گیریم که دارای سر و دم باشند و سلول‌های نارس، اسپرم‌های روی هم افتاده و درهم‌تنیده را در این بررسی منظور نمی‌کنیم. برای ارزیابی مورفولوژی باید نقاط مختلف لام را بررسی کرد. لام را با بزرگنمایی 1000 مشاهده نموده و تمام اسپرم‌های یک شان را بررسی می‌کنیم. حداقل 200 اسپرم را ارزیابی کرده و تعداد اسپرم‌های طبیعی و غیرطبیعی را یادداشت می‌کنیم. برای اطمینان از صحت نتایج، 200 اسپرم دیگر را به همین روش ارزیابی کرده و نتایج را مقایسه می‌کنیم. بهتر است بررسی دوم روی یک لام دیگر از همین نمونه انجام شود اما در صورتی که امکان آن نیست می‌توان هر دو شــــمارش را روی یک لام انجام داد. در صورتی که تفاوت دو شمارش در حد قابل‌قبول بود میانگین نتایج را گزارش می‌کنیم و اگر بیش از حد مجاز بود آن را تکرار می‌کنیم.

مثال‌های عملی:

مثال1) در دو شمارش 200تایی، درصد اسپرم‌های نرمال به ترتیب 18 و 9 (میانگین گرد شده 14 درصد) و اختلاف آنها 9درصد می‌باشد. برای میانگین 14درصد، اختلاف تا 7درصد قابل‌قبول است لذا این ارزیابی خارج از حد مجاز بوده و باید تکرار شود.

مثال2) در دو شمارش 200تایی، درصد اسپرم‌های نرمال به ترتیب 10 و14 (میانگین 12درصد) و اختلاف آنها 4درصد می‌باشد. برای میانگین 12درصد، اختلاف تا 7درصد مجاز است لذا این ارزیابی در محدوده قابل‌قبول بوده و جواب 12درصد برای بیمار گزارش می‌شود.

مقادیر مرجع: کمترین حد مرجع برای اسپرم‌های نرمال 4% می‌باشد.


ادامه مطلب
0 نظر
21 شهریور 1390
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

آزمایش‌های کومبز مستقیم و غیرمستقیم

5182 بازدید

آزمایش‌های کومبز مستقیم و غیرمستقیم

در سال 1945 کومبز، مورانت و رایس آزمایشی را شرح دادند که توانایی شناسایی آنتی‌بادی‌های غیر آگلوتینه کننده در سرم و بر سطح گلبول‌های قرمز را داشت و به نام آزمایش کومبز متداول گردید.

آزمایش کومبز مستقیم حساس شدن یا آغشته شدن گلبول‌های قرمز با ایمونوگلوبولین و یا اجزای کمپلمان و یا هر دو را در گردش خون نشان می‌دهد.

برای شناسایی گلبول‌های قرمز آلوده به IgG و اجزای کمپلمان به ویژه C3d احتیاج به آنتی هیومن گلوبولین (AHG) با ویژگی آنتی IgG و آنتی C3d است که به آن آنتی هیومن گلوبولین گسترده طیف یا پلی اسپسفیک گویند.

گفتنی است که در غالب موارد جزء C3d تنها ردپای کمپلمان روی گلبول قرمز است و از اینرو ویژگی آنتی C3d در آنتی هیومن گلوبولین برای آزمایش کومبز مستقیم ضروری است. مثبت شدن کومبز مستقیم در صورتی به مفهوم همولیز و کم‌خونی همولیتیک است که با کاهش هموگلوبین، افزایش رتیکولوسیت، گلبول‌های پلی کروماژی در خون محیطی، کاهش هاپتوگلوبین و افزایش بیلی‌روبین همراه باشد و همیشه مثبت شدن آزمون کومبز مستقیم بیانگر همولیز
نيست.


ادامه مطلب
0 نظر
14 شهریور 1390
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

آزمايش مايع مغزي نخاعي براي جدا كردن و شناسائي كريپتوكوكوس نئوفرمنس

دسته بندی: میکروبیولوژی،
2471 بازدید

آزمايش مايع مغزي نخاعي براي جدا كردن و شناسائي عوامل قارچي با تأكيد بر كريپتوكوكوس نئوفرمنس

 

علائم عمومي مننژيت‌هاي قارچي

مايع مغزي نخاعي (CSF) در اين بيماران معمولاً داراي منظره‌ي شفاف است. سطح پروتئين عموماً افزايش يافته است و ممكن است بيشتر از يك گرم در ليتر باشد. قند آن معمولاً پائين است. تعداد سلول‌ها در هر ميلي‌متر مكعب افزايش متوسطي دارد (از چندين عدد تا چند صد عدد).

 

آزمايش مستقيم ميكروسكپي

حداقل 10 ميلي‌ليتر از مايع CSF را سانتريفيوژ كرده و رسوب آن را مورد آزمايش مستقيم ميكروسكپي و كشت قرار مي‌دهند. گسترش مرطوب شامل آزمايش مستقيم يك قطره از رسوب، تهيه لام با مركب چين و رنگ‌آميزي‌ها شامل متيلن‌بلو، گرم، كالكوفلوروايت، گيمسا، گوموري متنامين سيلور و PAS مي‌باشد.

 

منظره ميكروسكپي از رسوب CSF در يك نگاه اجمالي

 كريپتوكوكوس نئوفرمنس: مخمرهاي كپسول‌دار (5 تا 10 ميكرون و با كپسول20 تا30 ميكرون قطر دارند). درمننژيت كريپتوكوكوسي عموماً منونوكلئرها غلبه دارند و مننژيت مزمن لنفوسيتيك ايجاد مي‌كنند. مخمرهاي جوانه‌دار كوچك (3 تا 5 ميكرون) بويژه اگر همراه با هايفي يا سودوهايفي ديده شود دلالت بر كانديدا مي‌كند. مننژيت حاد يا نوتروفيليك غالباً در مننژيت كانديدائي ديده مي‌شود. بايد توجه داشت كه كانديدا گلابراتا فقط شامل بلاستوكونيدي (2.5 تا 4.5 ميكرون) است. اندازه‌ي سلول‌هاي‌ مخمري هيستوپلاسما كپسولاتوم كوچك‌تر (2 تا 4 ميكرون) است. سلول‌هاي بلاستومايسس درماتيتيديس بزرگتر (8 تا 15 الي 30 ميكرون) مي‌باشند. در مننژيت ناشي از بلاستومايسس درماتيديس پلي مرفونوكلئرها غلبه دارند. هيستوپلاسما و بلاستومايسس در بافت معمولاً هايفي ندارند. در مننژيت قارچ‌هاي رشته‌اي نوتروفيل‌ها غلبه دارند. قارچ‌هاي رشته‌اي بيشتر موجب گرانولوما يا آبسه‌ي مغزي مي‌شوند تا مننژيت. در مننژيت ناشي از كوكسيديوئيدس ايميتيس ائوزينوفيل‌ها حضور دارند و مننژيت گرانولوماتوزي ايجاد مي‌كند.


ادامه مطلب
0 نظر
7 شهریور 1390
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تبلیغات