تبلیغات

لینک باکس تبلیغاتی

تبلیغات

تبلیغات

سیاهچاله ها

دسته بندی: سیاهچاله ها،
535 بازدید

سیاهچاله ها

بیشتر ستاره ها می چرخند خورشید حدود هر 29 روز یک بار به دور خودش می چرخد و چرخش برخی از ستارگان از چرخش خورشید هم سریع تر است.اگر ستاره پرجرمی به یک سیاهچاله برمبد سیاهچاله نیز خواهد چرخید زیرا در خلال رمبش چندان فرصتی برای رهایی از اندازه حرکت زاویه ای نیست.اگر جسم به آرامی یک ستاره بچرخد به سبب بقای اندازه حرکت زاویه ای سرعت آن هنگام رمبش بسیار زیاد خواهد بود.از این رو ممکن است که سیاهچاله تا زمانی که در شعاع شوارتزشیلد ناپدید شود با سرعتی باور نکردنی بچرخد.اما نتایج این چرخش چیست؟

فیزیک دانان با وارد کردن چرخش به معادلات مربوط به سیاهچاله ها به نتایج شگفت آوری می رسند.چرخش به عوض اینکه ماده را به تکینگی تحویل دهد آن را در بیرون از این موقعیت می جنباند.گویی این ماده پیش از آنکه در آن چگالی نامحدود له شود به عقب می جهد و روبه بیرون می گذارد انگار که رمبش معکوس شده است.افرادی که در فضاپیما گرفتار سیاهچاله شده اند میبینید که زندان نسبیتی انها گشوده شده است و انها به بیرون پرتاب شده اند.اسمان که با ورود انها به شعاع شوارتسشیلد بسته شده بود و دیده نمیشد و دوباره باز شده و ستارگان به تدریج اشکار گشته اند.


ادامه مطلب
0 نظر
28 بهمن 1391
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

سیارک ها

دسته بندی: سیارات،
447 بازدید

سیارک ها

سیارک‌‌‌ها گروه بزرگ و پراکنده از اجسامی را تشکیل می‌‌‌دهند که ‌‌‌دور خورشید می‌چرخند. قدیمی‌‌‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آن‌ها، کمربند اصلی سیارک‌‌‌ها بین مریخ و مشتری با فاصله‌‌‌ی 2.2AU تا 3.3AU از خورشید می‌‌‌باشد. مدار دورترین سیارک‌‌‌ها، بسیار فراتر از پلوتون قرار دارد؛ در حالی که برخی از آن‌‌‌ها از زمین هم به خورشید نزدیک‌‌‌تر می‌‌‌شوند. قطر سیارک‌‌‌ها از صدها متر تا صدها کیلومتر متغیر است. بزرگ‌‌‌ترین سیارک، سِرس، در گروه سیاره‌‌‌های کوتوله جای می‌‌‌گیرد. مرز بین سیارک و شهاب‌واره مشخص نیست. ساختمان و ترکیب سیارک‌‌‌ها بسیار متفاوت است؛ از توده‌‌‌های یخی شبه‌‌‌دنباله‌‌‌دار و مواد سست گرفته، تا اجسام جامد سخت صخره‌‌‌ای یا آهنی-نیکلی.

تصویر سمت چپ، سیارک گاسپرا هست که توسط فضاپیمای گالیله گرفته شده است. قطر کوچکترین حفره آن 300 متر است. تصویر سمت راست، سیارک اروس است که فضاپیمای نییر از فاصله 200 کیلومتری تصویر آن را گرفته است. حفره بالایی در حدود 5 کیلومتر قطر دارد. این فضاپیما حدود یک سال دور اروس چرخید و در سال 2001 بر روی آن فرود آمد.

برای مشاهده‌‌‌ی سیارک به تلسکوپ نیاز است، چرا که حتی روشن‌‌‌ترین آن‌ها را نیز نمی‌‌‌توان با چشم غیر مسلح دید. هر چند با یک تلسکوپ بزرگ به سیارک‌‌‌ها نگریسته شود، آن‌ها نیز مانند ستارگان، نقطه‌‌‌هایی نورانی‌‌‌اند. تنها، حرکت آهسته‌‌‌ی آن‌ها در مقابل زمینه‌‌‌ی ستارگان نشان می‌‌‌دهد که آن‌ها عضوی از منظومه شمسی می‌‌‌باشند. چرخش سیارک، به یک تغییر منظم نور منجر می‌‌‌شود. در بیش‌تر موارد، دامنه‌‌‌ی تغییر نور خیلی کم‌تر از یک قدر است، و معمولاً دوره تناوب چرخش بین 4 تا 15 ساعت می‌‌‌باشد.


ادامه مطلب
0 نظر
21 بهمن 1391
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

كاربردهای پرتو فرابنفش در تجهيزات آزمايشگاهی

1238 بازدید

كاربردهای پرتو فرابنفش در تجهيزات آزمايشگاهی

شايد  جالب به نظر آيد كه اشعه  فرابنفش چگونه  مي تواند در تجهيزات آزمايشگاهي كاربرد  داشته باشد. كاربردهاي  اين اشعه در مواردي همچون صنعت ، جرم شناسي، فضانوردي، تشخيص احتراق،   خزنده شناسي،كاني شناسي، تصفيه آب ،تصفيه هوا‌،الكترونيك وبسياري موارد ديگر است.در اين مقاله نمونه هايي از كاربردهاي امواج فرابنفش در تجهيزات آزمايشگاهي مورد بررسي قرار مي گيرد.


الف -آشنايي با امواج فرابنفش

در ابتدا به كاربرد امواج فرابنفش  با توجه به طول موج آن ها در پژوهش هاي پزشكي و آزمايشگاهي مي پردازيم.

طول موج بلند فرابنفش nm 365
در تشخيص باكتري ها ، نمونه هاي رنگ آميزي ، الكتروفورز ژل ، كلر زني ، فلو رو شيمـي ، تجـزيـه و تحليل سموم ، فلوئورسانس عكاسي ، پردازش هاي تيتراسيون ، مشاهده ي نوكلئيك اسيد، آزمايش هاي ژنتيكي ، ويروس شناسي بهداشت (تشخيص آفلاتوكسين ها) ، آلودگي جوندگان و تشخيص شپش ها ،  تشخيص آلودگي مواد غذايي ، وجود باكتري E-coli درآب ، تشخيص هاي پزشكي ، پوست شناسي درمان پسوريازيس (psoriasis) و ويتيليگو (Vitiligo).


ادامه مطلب
0 نظر
14 بهمن 1391
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

كاليبراسيون دستگاه سونوگرافي

دسته بندی: تجهیزات پزشکی،
1140 بازدید

كاليبراسيون دستگاه سونوگرافی

كاليبراسيون در واقع ايجاد نظامي موثر به منظور كنترل صحت و دقت پارامترهاي مترولوژيك دستگاه‌هاي آزمون و وسايل اندازه‌گيري و كليه تجهيزاتي است كه عملكرد آن‌ها بر كيفيت فرايند تاثير گذار است و به منظور اطمينان از تطابق اندازه گيري‌هاي انجام شده با استاندارد‌هاي جهاني مورد استفاده قرار مي‌گيرد.  اگر چه كاليبراسيون تعاريف متعددي دارد اما در يك نگاه كلي مي‌توان كاليبراسيون را مقايسه‌ يك دستگاه اندازه‌گيري، تشخيصي يا درماني با يك استاندارد و تعيين ميزان خطاي اين وسيله نسبت به آن مربوط دانست.


مـهــم‌تـريـن اهـداف كاليبراسيون 

‌كــاهـش هـزينـه تعميـرات اتفـاقـي بـه دليـل نظارت بر عملكرد دستگاه
‌افـزايـش عـمـر تـجـهيزات پزشكي به دليل كـاهـش مـراجـعـات و بـررسي عملكرد دستگاه توسط متخصصان
‌كاهش مصرف مواد ، قطعات و ملزومات مصرفي
‌جـلـوگـيـري از مـراجعات متعدد به مراكز درمـانـي بـراي اطـمـينان از صحت آزمايشات و تشخيص‌ها 
به خطراتي كه در صورت عدم كاليبره بودن دستگاه  سونوگرافي مي تواند ايجاد شود:
‌نادرستي در تشخيص  (‌مثلا وجود تومور يا جنين)
‌نادرستي در اعلام اندازه اشياء  (‌مثل سن جنين يا اندازه تومور )
‌تجويز نادرست دارو  (‌به دنبال تشخيص نادرست)‌ و غيره


ادامه مطلب
0 نظر
7 بهمن 1391
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تبلیغات