تبلیغات

لینک باکس تبلیغاتی

تبلیغات

تبلیغات

اولین تلسکوپ و انواع آن

دسته بندی: ابزارهای نجومی،
641 بازدید

اولین تلسکوپ و انواع آن

سال 2009 در بزرگداشت چهارصدمین سال اولین تلسکوپ جهان به دست گالیله به عنوان سال نجوم انتخاب شد. در مدت 400 سال پس از اختراع و ساخت این تلسکوپ که قطر آینه اش تنها دو سانتیمتر بود قطر آینه تلسکوپها امروزه به 42 متر رسیده است.

گالیه در قرن هفدهم میلادی محاسبه کرد که زمین کروی است. کلیسای آن روز که به اندیشه های بطلمیوسی پایبندی تعصب آمیزی داشت این ادعای گالیله را رد کرد و از این دانشمند فلورانسی خواست که نظریه مسطح بودن زمین را تائید کند. هر چند تاریخ نجوم غرب امروزه گالیله را به عنوان اولین کسی می شناسد که تئوری کروی بودن زمین را مطرح کرد اما این ابوریحان بیرونی بود که در قرن 10 میلادی (هفت قرن پیش از گالیه) نه تنها کروی بودن زمین را اثبات کرد بلکه توانست شعاع کره زمین را هم اندازه گیری کند به طوری که امروزه دانشمندان با در اختیار داشتن آخرین پیشرفتهای علمی و فناوری شعاع زمین را تنها با 15 کیلومتر اختلاف اندازه گیری کرده اند.

همچنین درحالی که اولین تلکسوپ مدرن در سال 1609 به دست گالیله ساخته شد و سالها طول کشید تا رصدخانه ها در غرب ایجاد شوند در سال 1261 میلادی (حدود چهار قرن پیش از گالیله) رصدخانه مراغه به سفارش دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیرالدین توسی ساخته شد. در این رصدخانه عظیم انواع مختلف دستگاههای سنتی ستاره شناسی از جمله ذات ‌الربع دیواری به شعاع ۴۳۰ سانتیمتر، کره‌ های ذات ‌الحلق، حلقه انقلابی، حلقه اعتدالی و حلقه سموت نصب شده بودند.


ادامه مطلب
0 نظر
28 مرداد 1391
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تلسکوپ

دسته بندی: ابزارهای نجومی،
504 بازدید

تلسکوپ

تا پایان قرون وسطی، چشم انسان مهم ترین وسیله ی رصد نجومی بود. ابزار مکانیکی مختلفی به کمک چشم آمدند تا موقعیت اجرام سماوی را در آسمان اندازه بگیرند. در آغاز قرن هفدهم، تلسکوپ در هلند اختراع شد، و در سال 1609، گالیله نخستین رصدهای نجومی خود را با این ابزار جدید انجام داد. عکاسی نجومی در اواخر قرن نوزدهم پا به عرصه ی وجود گذاشت؛ و در چند دهه ی اخیر، انواع بسیاری از آشکارسازهای الکترونیکی جهت مطالعه ی تابش الکترومغناطیسی که از فضا می رسد به کار گرفته شده است. هم اکنون می توان طیف الکترومغناطیسی را، از کوتاه ترین پرتوهای گاما تا امواج بلند رادیویی، جهت مشاهدات نجومی مورد استفاده قرار داد. 

پیشینه

هزاران سال بود که مطالعه ستارگان فقط از راه چشم انجام می گرفت. اولین مدارک استفاده از تلسکوپ مربوط به تلسکوپ شکستی است که در سال1608درهلند پدیدار شد پیشرفت ان به3نفرنسبت داده می‌شود:لیپرشی و زاخاریاس جانسن که در میدل بارگ عینک ساز بود وجاکوب میتیوس ازشهر الکمار.گالیله درسالهای بعد اصلاحات بزرگی روی این طرح انجام داد این پدیده که در اینه می‌تواند به جای عدسی مورد استفاده گیرد محصول تحقیقی بود که مدت کمی پس از اختراع تلسکوپ شکستی انجام شد.


ادامه مطلب
0 نظر
21 مرداد 1391
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

پیدایش منظومه شمسی

دسته بندی: منظومه ها،
334 بازدید

پیدایش منظومه شمسی

با مطالعۀ شهاب‌‌‌سنگ‌‌‌های به‌‌‌جا مانده از اوایل منظومه شمسی، تصور بر این است که خورشید و سیارات حدود ۴/۶ ملیارد سال قبل، از آنچه ابر مولکولی عظیم نامیده می‌‌‌شود، به‌‌‌وجود آمدند. گاز و غبار تشکیل دهندۀ این ابر طی ملیاردها سال، در فرآیندی از تبدیل هیدروژن و هلیوم اولیۀ درون ستارگان به عناصر سنگین‌‌‌تر، ایجاد شده بود؛ عناصری که نهایتاً و در آخر عمر ستارگان به فضا پرتاب می‌‌‌شود.


تصویر خیالی از قرص پیش‌سیاره‌ای

کیهان‌‌‌زایی (Cosmogony ) شاخه‌‌‌ای از ستاره شناسی است که به مطالعه‌‌‌ی چگونگی پیدایش منظومه شمسی می‌‌‌پردازد. مراحل آغازین فرایندهای تشکیل سیارات، ارتباط تنگاتنگی با تشکیل ستاره دارد. منظومه شمسی دارای ویژگی‌‌‌های کاملاً متمایزی است که باید در هر نظریه‌‌‌‌‌‌ی جدی کیهان‌‌‌زایی مورد توجه قرار گیرد. این ویژگی‌‌‌ها عبارت‌‌‌اند از:

-        مدار سیاره‌‌‌ها تقریباً در یک صفحه قرار داشته، موازی با استوای خورشیدی است.

-        مدارها نسبتاً دایره‌‌‌ای است.

-        سیارات در جهت خلاف عقربه‌‌‌‌‌‌ ساعت، دور خورشید در گردش‌‌‌ هستند؛ و خورشید نیز در همین جهت دور خود می‌‌‌چرخد.

-        سیاره‌‌‌ها نیز در جهت خلاف عقربه‌‌‌ی ساعت، دور محور خود می‌‌‌چرخند (به‌‌‌استثنای زهره، اورانوس و سیاره‌‌‌ی کوتوله پلوتون).

-        فاصله‌‌‌ی سیارات به‌‌‌صورت تقریبی از قانون تجربی تیتوس-بده پیروی می‌‌‌کند؛ به عبارت دیگر:

a=0.4 + 0.3 * 2n

که در آن، نیم‌‌‌قطر بزرگ a بر حسب AU بیان می‌‌‌شود.


ادامه مطلب
0 نظر
14 مرداد 1391
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

پیدایش و تحول عالم

دسته بندی: کیهان شناسی،
389 بازدید

پیدایش و تحول عالم

نظریه های متدوال

در یک نگاه کلی می توان گفت که سه نظریه برای توصیف پیدایش و تحول عالم ارائه شده است.این نظریه ها عبارتند از: (آ)نظریه ی مهابنگ، (ب) نظریه ی جهان نوسان کننده و (پ)نظریه حالت پایدار. 

نظریه مهابنگ

بنا بر این نظریه،روزی و روزگاری عالم،از آتشگویی وسیع در حالتی بی نهایت سوزان و چگال،به ناگهان شروع به انبساط کرد(مهابنگ) و از آن پس همواره تحول یافته و منبسط شده. شاهد اصلی این انبساط،انتقال به سرخ کیهان شناختی کهکشان ها و اخترنماهای دوردست است.

در حدود 14 بیلیون سال از انفجار آتشگوی اولیه(مهابنگ) می گذرد و این رقم از آهنگ انبساط به دست می آید.در واقع مهابنگ را باید آغاز زمان و فضایی که می توان شناخت،دانست.در آن لحظه ی آغاز تمام ماده و تابش عالم کنونی سخت در هم فشرده بود.

با گذشت زمان(تراکم ماده)در بسیاری از نقاط این توده منبسط شونده ی گاز پدید آمد. این تراکم ها ،با جذب ماده از محیط اطراف رشد کردند و به این ترتیب عالم به توده های عظیمی از گاز،که هریک می رفت تا کهکشانی شود،تقسیم شد.این توده ها همچنان در انبساط بی وقفه ی جهان شرکت دارند.

سرانجام،هریک از این توده های عظیم گاز بار دیگر تکه پاره شدند و ستاره ها را پدید آوردند.ستارگان نسل اول از دو گاز،که در آن زمان در جهان وجود داشت،یعنی ئیدروژن و هلیوم تشکیل می شدند.با گذشت زمان عناصر دیگر در هسته های ستاره های پر جرم(دمای هسته ی ستاره های پرجرم فوق العاده زیاد است و این ستاره ها خیلی به سرعت تحول می یابند) به وجود آمدند.سپس این عناصر جدید با انفجار های ستاره ای راه یافتند تا به عنوان ماده ی خام در تکوین ستارگان بعدی به کار روند.

نظریه عالم نوسان کننده
مطابق این نظریه،انبساطی که با مهابنگ آغاز شد،بر اثر نیروی گرانشی سرانجام متوقف خواهد شد.


ادامه مطلب
1 نظر
7 مرداد 1391
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تبلیغات