تبلیغات

لینک باکس تبلیغاتی

تبلیغات

تبلیغات

شهاب سنگ ها

دسته بندی: شهاب سنگها،
521 بازدید

شهاب سنگ ها

شهابوارها،نوعی اجرامی کوچک و متخلخل اند که به آسانی خرد و به هنگام پرواز متلاشی می شوند.چگالی شهابوار متوسطی که به کمک دوربین فیلمبرداری محاسبه شده،در حدود 0.26g/cm3 است،که تا حدی مانند چگالی سنگ پاست،شهابواره های نادری که به زمین می رسند معمولا چگالتر،با چگالی حدود 3g/cm3 تا 8g/cm3 است.این گونه شهابسنگ ها به صورت سه گروه اصلی و چند گروه فرعی مشخص شده اند.گروه سنگ ها که 92 درصد کل شهاب سنگ ها را تشکیل می دهند؛این گروه بسیار شبیه سنگهای معمولی زمینی،شامل آهن،سیلیسیم،کربن،منیزیم،آلومینیم و فلزات دیگرند.گروه سنگی آهنی ها که 1 تا 2 درصد کل شهابسنگ به شمار می آیند،مقطعی صیقلی از این شهابسنگ که کالبدی از سنگ و آهن را نشان می دهد،کانی الیوین در اجزای سنگی آن یافت می شود.

گروه آهن که 5 تا 6 درصد کل شهابسنگ ها را تشکیل می دهند،عمدتا از آهن با مقادیر متفاوتی نیکل ترکیب بافته اند.چرا موزه ها و افلاک نما ها معمولا شهابسنگ های آهنی و سنگی آهنی را بیشتر به نمایش می گذارند؟پاسخ این است که وقتی کسی برای جستجوی شهابسنگ ها به خارج از شهر می رود،این دو نوع شهابسنگ را آسانتر می تواند تشخیص دهد.نمای خارجی شهابسنگهای سنگی چندان به سنگ معمولی شبیه است که غالبا مورد توجه واقع نمی شود.


ادامه مطلب
0 نظر
28 شهریور 1391
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

صور فلکی

دسته بندی: صور فلکی،
443 بازدید

صور فلکی

مردمان باستان تصور می کردند که می توانند خطوط اصلی چهره ها را در ستارگان آسمان شب پیدا کنند. این چهره ها معمولا شکل هایی از قهرمانان، اساطیر و خدایان افسانه ای، مخلوقات گوناگون و اجرامی بودند که به نظر آنها اثرگذار بر روی زمین اند. این، مفهوم عامیانه صورت فلکی است. شکارچی یکی از برجسته ترین صور فلکی آسمان شب است که به راحتی قابل تشخیص است.

در ستاره‌شناسی نوین، یک صورت فلکی(constellation)، یک بخش تعیین شده از سطح کره ی سماوی است. این تقسیم بندی به صورت استاندارد بین المللی است. صورت فلکی از دیدگاه تاریخی عبارت است از طرح هایی که با ستارگان پرنور و مهم آسمان شب زمین ساخته می شوند.

 

در لاتین پسین، عبارت (constellātiō) را می توان به صورت "مجموعه ای از ستارگان" ترجمه کرد. این واژه اغلب در اختربینی به یک صورت واره ی فلکی که مورد توجه زیاد بوده، اطلاق می شده است. مانند استفاده ای که "آمیانوس" (Ammianus Marcellinus) مورخ قرن چهار رومی از آن کرده است. این کلمه از حدود اواسط قرن شانزدهم به بعد به "مساحتی از کره ی سماوی حول یک صورت واره ی فلکی" اطلاق می شده است.

عبارت صورت فلکی دورقطبی، به صورت فلکی ای اطلاق می شود که برای هر عرض جغرافیایی روی زمین جداگانه تعریف می شود و عبارت است از صورت فلکی ای که هیچگاه غروب نکند. در قطب شمال، تمام صورت فلکی های نیمکره ی شمالی آسمان، دورقطبی اند. در عرض های جغرافیایی جنوبی، عبارت غیررسمی صورت فلکی استوایی به صورت فلکی هایی اطلاق می شود که در زیر صور فلکی دورقطبی قرار دارند. البته می توان صورت فلکی های استوایی را به صورت فلکی های بین میل های منفی 45 تا مثبت 45 تعریف کرد؛ البته شاید بتوان آن را به صورت تمام صورت فلکی هایی که با استوای سماوی برخورد می کنند نیز تعریف کرد.


ادامه مطلب
0 نظر
21 شهریور 1391
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

شهاب و شهاب واره ها

دسته بندی: شهاب سنگها،
448 بازدید

شهاب و شهاب واره ها

اجسام جامد کوچک‌‌‌تر از سیارک‌‌‌ها را شهاب‌واره می‌‌‌نامند. البته مرز بین سیارک و شهاب‌واره چندان مشخص نیست؛ بر اساس سلیقه، گاهی یک جسم ده متری را سیارک، و گاهی شهاب‌واره می‌‌‌گویند. اگر چنین جسمی را آنقدر رصد کنند که عناصر مداری آن شناخته شود، می‌‌‌توان آن‌‌‌را یک سیارک نامید.

وقتی که یک شهاب‌واره به جو برخورد می‌‌‌کند، یک پدیده‌‌‌ی اپتیکی، موسوم به شهاب، دیده می‌‌‌شود. جرم کوچک‌‌‌ترین اجسامی که به یک شهاب منجر می‌‌‌شوند، حدود یک گرم است. شهاب‌واره‌‌‌های کوچک‌‌‌تر از این، یک پدیده‌‌‌ی اپتیکی را به ‌‌‌وجود نمی‌‌‌آورند؛ اما حتی آن‌ها را نیز می‌‌‌توان با یک رادار که قادر به شناسایی ستون هوای یونیده باشد، رصد کرد. ریزشهاب‌واره‌‌‌ها را به‌‌‌وسیله‌‌‌ی آشکارسازهای ذرات نیز، که روی ماهواره یا فضاپیما نصب می‌‌‌شود، می‌‌‌توان مورد مطالعه قرار داد. شهاب‌‌‌های درخشان را آتش‌‌‌گوی می‌‌‌نامند.

با کاهش اندازه‌‌‌ی شهاب‌واره‌‌‌ها، تعداد آن‌ها به‌‌‌سرعت افزایش می‌‌‌یابد. برآورد کرده‌‌‌اند که در هر روز، دست کم ۱۰۰ تن ماده‌‌‌ی شهابی روی زمین فرو می‌‌‌ریزد. بیش‌تر این مواد از ‌‌‌شهاب‌واره‌‌‌های ریزی سرچشمه می‌‌‌گیرد که هیچ پدیده‌‌‌ی قابل رؤیتی ندارند.

به دلیل دورنمای سه‌‌‌بُعدی، چنین به‌‌‌نظر می‌‌‌رسد که تمام شهاب‌‌‌هایی که از یک راستا می‌‌‌آیند، از یک نقطه گسیل می‌‌‌شوند. از جمله‌‌‌ی این بارش‌‌‌های شهابی (Meteor Streams or Meteor Showers )، می‌‌‌توان از برساوشی‌‌‌ها (Perseids ) در ماه اوت و جوزائی‌‌‌ها (Geminids) در دسامبر نام برد. این نام‌‌‌گذاری بر اساس صورت فلکی‌‌‌ای است که به‌‌‌نظر می‌‌‌رسد نقطه‌‌‌ی گسیل در آن قرار دارد. به‌‌‌طور میانگین، در هر ساعت می‌‌‌توان چند شهاب پراکنده را دید. در یک بارش شهابی شدید، حتی تا چند ده شهاب در دقیقه قابل رؤیت است؛ هر چند که نرخ عادی، چند ده شهاب در ساعت می‌‌‌باشد.


ادامه مطلب
0 نظر
14 شهریور 1391
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

بیماری هاری – رابدو ویروس ها

1472 بازدید

بیماری هاری – رابدو ویروس ها

هاري يک بيماري حاد و کشنده ويروسي سيستم مرکزي است که مخصوص گوشتخواران اهلي و وحشي بوده انسان و ساير حيوانات  خونگرم پستاندار بطور  تصادفي و غالباً از طريق گزش  به آن مبتلا مي شوند.

اهميت بيماري به دلايل زير مي باشد:

 ميزان کشندگي بالا ( صد درصد ) بطوري که پس از ظهور علائم باليني چه در انسان و چه در حيوان متاسفانه درمان پذير نبوده و بيمار محکوم به مرگ خواهد بود.

 افزايش روند حيوان گزيدگي انساني که به ناچار سالانه مبالغ زيادی صرف خريد سرم و واکسن ضد هاري جهت درمان پيشگيري مجروحين مي گردد که در مورد واکسن کلاً و در مورد سرم بخش اعظم آن از کشورهاي خارج خريداري مي گردد. بطوريکه سالانه حدود 16 ميليارد ريال توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و فقط به خريد فوق اختصاص مي يابد.

 تلفات و خسارت اقتصادي که بيماري در دام ها ايجاد مي کند.


ادامه مطلب
0 نظر
7 شهریور 1391
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تبلیغات