تبلیغات

لینک باکس تبلیغاتی

تبلیغات

تبلیغات

سیاره (سیارک) پلوتون

دسته بندی: سیارات،
496 بازدید

سیاره (سیارک) پلوتون

راصدان متعددی با دلبستگی فراوان حرکتهای مداری اورانوس و نپتون را دنبال کرده اند. در سال های اولیه 1900 پرسیوال لاول بنیانگذار رصد خانۀ لاول در فلاگ استاف آریزونا به این نتیجه رسید که نپتون نمیتواند همۀ اختلالهای موجود در مدار اورانوس را توجیه کند. او با محاسبات ریاضی پیشگویی کرد که باز هم ممکن است سیاره ی دیگری وجود داشته باشد. کلاید تومبا،دستیار وی در رصد خانه ی لاول بعدا بسیاری از عکس هایی را که شب هنگام با میکروسکوپ چشمکی گرفته شده بود بررسی و تحلیل کرد.

تومبا در سال 1930 محل پلوتون را مشخص کرد.اگر ابتدا یکی از عکسها و سپس دیگری را تصویر کنیم، ملاحظه میکنیم که جسمی که در آن 6 روزحرکت کرده چگونه جابه جایی به عقب و جلو را آشکار میکند.امروزه میدانیم جرم پلوتون بسیار کوچک تر از آن است که بتواند تغییرات چشمگیری در مدارهای اورانوس و نپتون ایجاد کند،واز این رو اغلب پژوهشگران کشف پلوتون را رویدادی تصادفی میدانند.از سوی دیگر،که بدون انگیزه ی قوی پرسیوال لاول وشیوه های تجسس توان فرسای کلاید تومبا،پلوتون سالها نا مکشوف میماند.این سیاره را به نام خدای اسطوره ای زیر زمین،پلوتون نامیدند.جالب است که دو حرف این سیاره (PوL) با دو حرف اول (Percival Lowell)انطباق دارد و نماد پلوتون P با این دو حرف شناخته شده است.


ادامه مطلب
0 نظر
28 اردیبهشت 1392
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

رخگرد قمر ماه

دسته بندی: اقمار،
446 بازدید

رخگرد قمر ماه

بازسازی نحوه رخگرد ماه طی یک ماه قمری

رخگرد به طور کلی به تغییراتی که در سطح قابل مشاهدۀ ماه رخ می‌دهد و ما به عنوان ناظر زمینی مشاهده‌گر آن هستیم، رخگرد یا لیبراسیون گفته می‌شود. این رخگرد به سه نوع اصلی تقسیم بندی می‌شود: رخگرد طولی، رخگرد عرضی و رخگرد روزانه. در نتیجه رخگرد طولی، رصدکننده نه تنها می‌تواند "چهره" ماه را ببیند بلکه "گونه هایش" را هم می‌تواند مشاهده کند. بر اثر رخگرد عرضی، رأس "پیشانی" و زیر "چانه" ماه متناوبا آشکار می‌شود. رخگردهای روزانه به مکان بیننده بر روی زمین بستگی دارد.

عوامل ایجاد این پدیده

عوامل ایجاد‌ کننده این پدیده عبارتند از:


ادامه مطلب
0 نظر
21 اردیبهشت 1392
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

کهکشان راه شیری

دسته بندی: کهکشانها،
456 بازدید

کهکشان راه شیری

کَهکِشان راهِ شیری، نوار شیری‌رنگی است که در شب‌های تیره در نواحی بدون آلودگی نوری در آسمان دیده می‌شود. این نوار در حقیقت مکان هندسی ستارگان تشکیل‌دهنده قرص کهکشان ما است که از آسمان به طور دوبعدی دیده می‌شود.

نور این نوار از هزاران هزار ستاره‌‌ سرچشمه می‌‌‌گیرد. ستارگان آنچنان به‌‌‌صورت فشرده در کنار هم قرار گرفته‌‌‌اند که چشم انسان قادر نیست آنها را به‌‌‌صورت نقاط نورانی از هم تفکیک نماید. این نمایی از کهکشان ما، یعنی کهکشان راه شیری است که به‌‌‌دلیل وجود ابرهای غبار، ساختاری تماشایی از خود به نمایش می‌‌‌گذارد. روشنایی نوار یکنواخت نیست.

این کهکشان، کهکشانی است مارپیچی و متناهی که بخشی از گروه کهکشان‌های همجوار می‌باشد. این کهکشان یکی از میلیاردها کهکشان، در جهان قابل مشاهده است.


تصویر پانارومای راه شیری

نام آن ترجمه کلمهٔ لاتین via lacetea است که دلیل این نام‌گذاری دیده شدن نوارهٔ کم‌رنگی از نور تشکیل شده توسط ستاره ‌های وابسته به کهکشان است که از زمین این‌گونه دیده می‌شود. برخی منابع به طور قاطع راجع به این موضوع اعلام نظر کرده‌اند که عبارت راه شیری منحصرا اشاره به نواره نوری دارد که خود کهکشان در شب تولید می‌کند، در حالی که نام کهکشان راه شیری باید برای اشاره به خود کهکشان هم به‌کار رود. با این حال، معلوم نیست گستردگی این قرار داد چگونه است، و عبارت راه شیری به طور مداوم در هر دو مفهوم استفاده می‌شود.


ادامه مطلب
0 نظر
14 اردیبهشت 1392
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

کهکشان ها

دسته بندی: کهکشانها،
592 بازدید

کهکشان ها

کهکشان ها چیستند؟

جهان از کهکشانها که توده های بسیار بزرگی از ستارگان ،گاز و غبار هستند، تشکیل یافته است. کهکشانها که چندین میلیون تا هزار میلیار ستاره را در بر میگیرند،بیشترین جرم قابل مشاهده جهان را در خود دارد وبیشترین جرم هر کهکشان نیز در ستارگان آن است. قطر کوچکترین کهکشانها که کوتوله نامید می شوند،بیش از 200 پارسک نیست، در حالی که قطر بزرگترین آنها ممکن است از 30000 پارسک هم بیشتر باشد.

کهکشانها شکلهای مختلفی دارند، برخی همانند کهکشان محلی ما (راه شیری ) مارپیچی هستند. برخی بی نظمند، ولی ساختار بیشتر آنها منظم ویکنواخت است. اخترشناسی به نام هابل ، برای نخستین بار کهکشانها را رده بندی کرد.این رده بندی بر مبنای نمای ظاهری کهکشانهاست وگرچه تکامل آنها را نشان نمی دهد ، ولی به شناخت ما از تکامل کهکشانها کمک زیادی کرده است. هابل کهکشانها را به سه نوع اصلی تقسیم کرد:بیضی ، مارپیچی، بی نظم.

جرم کهکشان

در حالی که تعیین کل جرم کهکشان راه شیری خارج از حوزه بحث فعلی ما است ، ولی ما میتوانیم آن بخشی از جرمی را که درون مدار خورشید است ، با مشاهده اثر آن بر حرکت خورشید به آسانی محاسبه کنیم.اگر جرم مرکزی کهکشان را به منزله یک جسم و خورشید ره به منزله جرم دیگری در نظر بگیریم این امر اساسا به صورت مسئله ای شامل دو جسم شبیه به مسئله خورشید و یک سیاره ساده می شود .


ادامه مطلب
0 نظر
7 اردیبهشت 1392
امتیاز: 1 2 3 4 5
Telesmic

تبلیغات